Okuma Süresi
2 dakika

Boston Dynamics’in bugüne kadarki en başarılı robotu olarak bilinen Atlas’ın yeni yeteneklerinin gösterildiği bir video yayınlandı. Robota son zamanlarda yapılan yazılımsal güncellemelerden de bahsedildi.

Boston Dynamics’in insansı Robotu Atlas, yaklaşık 10 yıldır geliştirilerek sürekli bir çocuk gibi yeni yetenekler öğreniyor. En son geçtiğimiz sene Atlas’ın parkur yaptığı video paylaşılmıştı.

Kısa bir süre önce Boston Dynamics’in YouTube kanalında Atlas’ın yeni yeteneklerini gösteren bir video yayınlandı. Hep beraber bu insansı robotların yeni hareketlerine yakından bakalım.

İnsanları Bile Zorlayan Hareketleri Yapıyor

Videoda da görüldüğü gibi Atlas, test için kurulan bir inşaat iskelesi üzerinde ilerleyerek takım çantasını fırlatıyor. Daha sonra ise kutuyu iterek kendine yeni bir yol açıyor ve gösterisini 540 derecelik bir taklayla bitiriyor. Bu video size özenle kurgulanmış ya da basitçe sahteymiş gibi gelebilir. Fakat Atlas’ın mühendisleri, paylaştıkları başka bir videoda 1 yıldır Atlas üzerinde yaptıkları çalışmaları açıklıyorlar.

Videoda verilen bilgilere göre Atlas, uzaktan bir kontrol olmaksızın kendi başına hareket edebiliyor. Bunun için sadece Atlas’a ne yapması gerektiğini söylemeniz yeterli. Örneğin biraz önce izlediğiniz videodaki hareketlerin tamamını yapmasını sağlayan komut, “Bana tamir çantasını getir” gibi basit bir komuttu.

Bu komuttan sonra Atlas, kafasındaki bir renk ve bir de derinlik kamerasıyla aynı anda hem etrafını tarıyor ve hem engelleri tespit edip kendine bir yol açıyor. En sonunda da çantayı tespit ediyor. Tabii ki Atlas onun bir çanta olup olmadığını net olarak bilemiyor çünkü robotun henüz bunu algılayacak sensörleri yok. Atlas gördüğü nesneleri hafızasındaki bilgilerle eşleştiriyor ve gördüğü şeklin bir çanta mı yoksa bir kutu mu olduğunu anlamaya çalışıyor.

Atas, Son Bir Yılda Büyük Bir İlerleme Kaydetti

Mühendislerin yaptığı açıklamaya göre Atlas son 1 yıl içerisinde hareket etme, engelleri aşma, nesneleri taşıma ve bulunduğu ortamı analiz etme konusunda büyük bir ilerleme kaydetti. Hatta öyle ki insansı robotumuz artık ilk kez gördüğü bir nesneyi bile nasıl taşıması gerektiğini az çok tahmin edebiliyor.

Tabii ki tüm bu hareketlerin yapıldığı esnada Atlas’ın sürekli olarak bir sonraki adımı hesapladığını ve hangi ayağıyla ne kadar basınç uygulayarak yürümesi gerektiğinden tutun taşıdığı nesneyle birlikte nasıl dengede duracağına kadar her şeye anlık karar verdiğini göz önünde bulundurmak gerek. Ayrıca Atlas’ın yazılımsal geliştirilme sürecinin büyük bir kısmının simülasyonlarda tamamlandığı da açıklandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz