Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

TIME tarafından yapılan bir araştırmaya göre ChatGPT, ucuza çalışan Kenyalı işçiler sayesinde bugünkü hâlini almış.

Yapay zekâ şirketi OpenAI tarafından geliştirilen sohbet botu ChatGPT, yapabildikleri ve yaratıcılığıyla tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Yapay zekâ, sıfırdan bir uygulama yazabiliyor, film, dizi ve her türlü içerik için özgün fikirler sunabiliyordu.

İş etik tartışmalara, dilin kötü kullanımına ve taraflı yorumlara geldiğinde kendisini durdurarak “Benim bunu söylemem uygun olmaz” gibi cümleler kuruyor. İşte bu cümlelerin kurulması, ortaya çıkan yeni bilgilere göre ucuza çalıştırılan Kenyalı çalışanlar sayesinde gerçekleşti.

ChatGPT’nin Kimsenin Bilmediği Arka Planı

TIME dergisi, yaptığı kapsamlı araştırma ile OpenAI’ın yapay zekânın filtresini oluşturmak için izlediği süreci gözler önüne serdi. OpenAI, bugüne kadar Microsoft, Google ve Meta gibi şirketlere de hizmet sunan ‘Sama’ adlı bir şirketle iş birliği yapmıştı.

Dış bir şirketle bu konuda iş birliği yapmak her ne kadar normal olarak görünse de, normal olmayan şey Sama’nın yöntemleriydi. Silikon Vadisi şirketlerine hizmet veren San Francisco merkezli şirket, özellikle Kenya ve Hindistan’dan çalışan alıyordu.

Üstelik bu çalışanlar, unvan ve performansa bağlı olarak saat başına 1,32 ila 2 dolar ücret kazanıyordu. OpenAI sözcüsü, şirketin Kenya’lı çalışan çalıştıran Sama ile iş birliği yaptığını doğrulasa da ücretler hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Çalışanların Karşılaştıkları Şeyler Pek de Normal Değildi

ChatGPT’nin örnek olmayacak yorumlarda bulunmasını sağlamak için, akla gelebilecek her türlü küfür, hayal edilebilecek her türlü suç ve bilimum şeye ait yazılı içeriğin de okunması ve filtrelenmesi gerekiyordu. Bu süreçte yer alan bir çalışan, deneyimini de paylaştı.

Anonim çalışanın söylediklerine göre özellikle bir adamın, bir köpekle ve küçük yaşta bir çocuğun önünde cinsel ilişkiye girmesini betimleyen bir yazıyla karşılaşmıştı. Sadece bir örnek olan bu yazı, çalışanda şu etkiyi bırakmaya yeterliydi:

“İşkenceydi. Hafta boyunca bunun gibi bir dizi açıklama okuyacaksınız. Cuma gününe geldiğinizde, o resmi düşünmekten rahatsız oluyorsunuz.”

Ucuz İşçi Yüksek Kazanç

OpenAI ve Sama arasındaki şirket içi yazışmalar, OpenAI’ın Sama’ya 2021 sonlarına doğru toplam 200 bin dolar ödeme yaptığını gösterdi. Toplam 3 düzine çalışan, 3 ayrı gruba ayrıldı ve her bir grup bir konuya odaklandı.

Çalışanların Kazandığı Ücret

Üç çalışanın aktardığı bilgiler doğrultusunda çalışanlar, günde 9 saat mesai yapıyor ve 150 ila 250 metin parçası okuyordu. Her bir parça 100 ila 1.000 kelime aralığında olabiliyordu. Basit bir hesaplamayla yola çıktığımızda, en düşük aylık ücret 237,6; en yüksek aylık ücret ise 360 dolar idi.

OpenAI ve Sama arasındaki anlaşma ise OpenAI’ın şirkete saat başına 12,50 dolar ödeyeceğini belirtiyordu.

Bir Sama temsilcisi ise TIME’a yaptığı açıklamada saatlik ücretin 1,46 dolar ila 3,74 dolar arasında değiştiğini belirtti. Ayrıca OpenAI’ın 12,50 dolarlık ücretinin maaşlar dışında altyapı harcamaları ve avanslar gibi ücretleri de kapsadığını belirtti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz