Cep Telefonlarına Yüzde 1'lik Ek Vergi Getirildi

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre cep telefonlarına %1’lik ek vergi getirildi. Düzenlemeye göre bundan sonra Türkiye’de satışa sunulan cep telefonları için yüzde 1’lik Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi alınacak. Böylece %82 seviyesinde olan cep telefonu vergisi bir zam daha görmüş oldu.

Cep telefonu vergisi ülkemizde %82 seviyesinde. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karar ile cep telefonu üzerinden alınan vergiler arasına bir yenisi eklendi. Düzenlemeye göre Türkiye’de satılan cep telefonlarından yüzde 1’lik Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi alınacak. Karar, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile Boş Taşıyıcı Materyallerin İmalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

cep telefonu üzerinden alınan vergiler ne kadar?

cep telefonu üzerinden alınan vergiler

Fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü boş CD, DVD ve USB bellek gibi taşıyıcı cihazlardan 2012 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi alınıyordu. Bu  vergi, kapsamı 2013 yılında genişleten düzenleme ile yüzde 0.5 ile yüzde 3 arasında değişen oranlarda belirlenmişti.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karar ile kesinti uygulanan cihazların listesinde güncelleme yapıldı. Son düzenlemeye göre daha önce listede yer almayan cep telefonu da bu kesintinin kapsamına alındı. Böylece cep telefonu üzerinden alınan vergiler arasına bir yenisi eklendi.

Karar kapsamında hem ithal edilen, hem de Türkiye’de üretilen telefonlardan vergi alınacak.    Yeni cep telefonu vergisi, yurtdışında üretilen cihazlar için “CIF bedeli” ( Ürün bedeli + sigorta bedeli + navlun ücreti toplamından oluşmaktadır.) üzerinden vergilendirme yapılacak. Türkiye’de üretilen ürünler için ise “imalat bedeli” üzerinden hesaplama yapılacak ve yüzde 1’lik ek cep telefonu vergisi alınacak.

Yeni cep telefonu vergisi ile üretim bedeli ortalama 3 bin Türk Lirası olan bir telefon için cep telefonu üzerinden alınan vergiler , 30 Türk Lirası artacak. Düzenleme 19 Mart 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

Cep telefonlarından alınan Özel Tüketim Vergisi ’nin (ÖTV) geçen yıl artırılmasının ardından, vergi yükü de yüzde 62’den, yüzde 82’ye çıkmıştı.

Vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı’a Gidecek

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda vergi uygulanacak ürünler şu şekilde tanımlanıyor: Telefon cihazları (hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil); ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar (kablolu veya kablosuz ağlarda iletişime mahsus cihazlar dahil).

Kararda tarifi yapılan cep telefonlarını Türkiye’de üreten veya Türkiye’ye ithal edenler imalat veya ithalat bedeli üzerinden %1’lik ek cep telefonu vergisi ödeyecek.

Yurt dışından getirilecek teknolojik cihazlardan bandrol ücreti alınacak

Haftalık teknoloji haber bülteni için tıklayınız.