çin steam'i resmen yasakladı

Sınırlı internet erişimi ve yasaklarıyla gündem olan Çin Steam’i resmen yasakladı. Ancak bu yasak Steam’in Çin versiyonunu kapsamıyor. Detaylar haberimizde.

Çin’deki oyuncular tarafından gelen haberlere göre Steam Mağaza ve tüm Steam Topluluk sayfaları karalisteye alındı, böylece Çin’den Steam’e erişim engellenmiş oldu. Steam Şubat 2021 itibariyle Çin’e özel mağazasını hizmete sokmuştu. Bu mağaza küresel Steam mağazsına göre çok daha küçük ve sadece 53 tane oyun yer alıyor. Steam Çin hala kullanılabilir durumda olsa da çok daha geniş olan Küresel Steam mağazası ve sitesi erişime kapatıldı.

Bu hareket ani gelişen tatsız bir sürpriz olsa da Çin Hükümeti’nin son 1 yıldaki oyunlara karşı genel tavrı ile uyuşuyor. Daha önce 15 Kasım’da Fortnite Çin’de erişime kapatılmıştı. Ayrıca çocukların haftada 3 saat oyun oynamasına izin veren bir düzenleme yürürlüğe alınmıştı. Yakın zamanda ise kripto para birimleri tamamen yasaklanmıştı. Yeni oyunların geliştirilmesine izin verilebilmesi için, “kadınsı erkeklerin” varlığı da dahil olmak üzere Çin karşıtı olduğu düşünülen pek çok unsurdan arındırılmış olmaları gerekiyor. Bu kısıtlamalardan iki ay sonra, henüz tek bir oyunun bile onaylanmadığı bildirildi.

Dota2 ve CS:GO etkilenmeyecek

dota2 cs:go etkilenmeyecek

Çin’deki en popüler oyunlardan ikisi olan, Valve’ın oyunları Dota2 ve CS:GO, Steam Çin’de de mevcut. Dolayısıyla bu karardan büyük ölçüde etkilenmeyecek. Bununla birlikte, özellikle daha küçük geliştiriciler tarafından yapılan diğer birçok oyun, ayakta kalabilmek için büyük Çin pazarına ulaşmak zorunda. Örneğin The Game Awards’da Yılın Oyunu ödülünü kazanan It Takes Two için yapılan son on incelemeden dokuzu Çince. Ayrıca Call of Duty Mobile, bir mobil oyun olduğu için Steam’den etkilenmiyor. Fakat oyunun oyuncularının yarısı Çinli. Dolayısıyla oyun olası bir yasakta büyük bir darbe alabilir.  Ülke, geliştiriciler için çok büyük bir pazar, ancak Steam olmadan, bu pazara girebilmek oldukça zor.

Steam’in karalisteye alındığı yani yasaklandığına dair kesin bilgiler ise ResetEra ve Reddit‘te paylaşıldı.

Çin Steam’i resmen yasakladı ve bunun Çin oyunlarını nasıl etkileyeceği de belirsiz. Çoğu geliştirici, Steam Çin’e ulaşabilecek, yani ülkede hala satış yapabilecek ancak kürsel Steam’e geliştirici erişimi, oyuncu erişimi gibi kısıtlanmış olabilir. Bu, Çinli geliştiricilerin yasağın etrafından dolanmak için Çin dışındaki geliştiricilerle ortak olması gerektiği anlamına gelebilir. Ayrıca küresel Steam sitesinde satış yapmak, Steam Çin’de satış yapamamak riskini de doğurabilir.

Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Oyun Yasağından Sonra Çin’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı Geldi

Çin, Tesla Araçları Askeri ve Kamu Personeller için Yasaklıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz