Apple’ın yeni nesil iPhone modellerinde güç butonuna entegre bir parmak izi okuyucusu ekleyeceği ihtimali gitgide yükseliyor. iPhone 13 serisinin Touch ID ile geleceği söylentisi, bu sefer de Apple’ın iki sene önce almış olduğu patenti güncellemesiyle ortaya çıktı. 

Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisi Apple’ın geçen sene sonbahar aylarında tanıttığı iPhone 12 serisi ile birlikte parmak izi okuyucusunu da getireceği düşünülüyordu. Bu tahmin hem pandemi döneminde kullanıcıların sıklıkla yaşadığı Face ID ile kilit açma sorunu hem de geçen sene tanıtılan iPad Air 4 ile birlikte daha da güçlenmişti. Maske kullanımı sebebiyle pek çok kişinin Touch ID istemesi ve iPad Air 4’ün de güç butonuna entegre bir parmak izi okuyucusuyla gelmesi teknoloji dünyasında bir beklenti yaratmıştı. Ancak Apple, iPhone 12 serisinde böyle bir hamle yapmadı. Ortaya çıkan yeni bilgiler ise, iPhone 13 serisinde bunun gerçekleşeceğini ortaya koyuyor. 

Apple, patentini güncelledi

Apple, geçen sene duyurduğu iPad Air 4 ile birlikte maliyeti düşürerek güç tabletin güç butonuna entegre bir Touch ID’yi dahil etmişti. Apple’ın iki sene önce aldığı güç butonuna entegre Touch ID uygulamasının patenti şimdi ise güncellendi. Bu yeni hamleyle birlikte Apple’ın iPhone 13 serisinde güç butonuna entegre Touch ID teknolojisini getireceği ihtimali yükseldi. 

Apple’ın iki sene önce iPad Air 4 için aldığı patent, şimdi ise  iPhone benzeri bir Kilit Ekranı önizlemesini gösterecek şekilde güncellendi. Önizleme, iPhone’un Kilit Ekranı kimlik doğrulamasının üç aşamasını gösteriyor. Bunlar,  iPhone kilidin açılmasını beklerken, kimlik doğrulama gerçekleştiğinde ve kimlik doğrulama tamamlandığında olarak karşımıza çıkıyor. 

Patentin birkaç bölümü, Güç Düğmesindeki Dokunmatik Kimliğin er ya da geç gerçekleşebileceğini öne sürerek güncellendi. Patentte, “Elektronik cihazın bir düğme içerdiği ve gömülü parmak izi sensörünün düğmeye gömülü olduğu; buradaki  düğme bir güç düğmesidir” ifadeleri yer alıyor. Güç butonu kısmı orijinal patent olarak belirtilmedi. Ayrıca, yeni patent, iPhone benzeri Kilit Ekranı önizlemesinin sergilediği “İlk dokunmatik girişi algılamanın, düğmedeki bir kişiyi algılamayı ve kişinin bir kimlik doğrulama parmak iziyle eşleştiğini algılamayı içerdiğini” belirtiyor. Bakalım iPhone 13 serisinde ne gibi değişikler göreceğiz. 

iPhone 13 daha küçük çentikle gelebilir

iPhone 13 serisinin çentiği hoparlörü yukarıya taşıyarak küçülecek. Bu bağlamda, Apple’ın TrueDepth kameranın ortasında bulunan ahizeyi yukarı taşıyacağı ve bununla beraber de çentiğin ciddi oranlarda küçüleceği söyleniyor. Söz konusu iddialar doğruysa, iPhone 13, iPhone 12’ye kıyasla yüzde 30 daha küçük ve dar bir çentikle kullanıcı beğenisine sunulacak. Ancak Kaliforniya merkezli teknoloji üreticisinin çentiği küçültüp yüksekliği artıracağı iddiaları da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:

Samsung iPhone 13 Serisi için 120 Hz Ekran Üretmeye Başladı

iPhone 13 Pro Max’in Maket Videosu Yayınlandı: iPhone 12 Pro Max ile Farkları!

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz