Clubhouse Uygulamasında Oda Kurmak

Tekno Safari editörleri olarak bu haberimizde, son günlerde oldukça popüler olan Clubhouse  uygulamasını sizler için inceledik. İşte; ‘Clubhouse nedir’? ‘Clubhouse  nasıl kullanılır’? ‘Clubhouse konuşmaya katılma’. ‘Clubhouse uygulamasında oda kurmak. ‘Clubhouse avantajları’. Detaylar haberimizde.

Yankı uyandıran Clubhouse uygulamasına yer verdiğimiz yazımızda nasıl kullanıldığından, avantajlarına kadar pek çok konuya değindik. İşte; ‘Clubhouse nedir’? Clubhouse nasıl kullanılır’? Clubhouse konuşmaya katılma’. Clubhouse uygulamasında oda kurmak’. Clubhouse avantajları’.   

Clubhouse Nedir? 

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse; bir kullanıcı profili oluşturarak, çeşitli konularda odalara katılabileceğiniz, burada konuşma yapabileceğiniz ve kendi odalarınızı kurabileceğiniz bir sosyal medya uygulamasıdır. Kısa sürede ve çok hızlı bir şekilde hayatımıza giren uygulama, instagram,  Twitter gibi yazılı, görsel akışlar yerine konuşarak veya dinleyerek etkileşimin gerçekleştiği bir ortam. Böylece yazılı ve görsel bilgi kirliliğini de ortadan kaldırıyor diyebiliriz. Peki; ‘Clubhouse nasıl kullanılır’? ‘Clubhouse konuşmaya katılma’. ‘Clubhouse uygulamasında oda kurmak’. ‘Clubhouse avantajları’.  

Clubhouse Nasıl Kullanılır? 

Clubhouse Nedir?

Şimdilik yalnızca iOS kullanıcılarına sunulan Clubhouse uygulamasına giriş yapmak için telefon numaranızı giriyor ve gelen SMS kodu ile hesabınızı doğruluyorsunuz. Kodunuzu girdikten sonra adınızı, soyadınızı yazıyorsunuz. Daha sonra bir username yani kullanıcı adı seçiyorsunuz. Ardından Clubhouse uygulaması sizi beklemeye alıyor. Clubhouse uygulamasını kullanan arkadaşlarınızın hesabına sizin katılım gösterdiğinize dair bir bildirim gidiyor. Arkadaşınız kendisine gelen bu bildirimle size davet atarak bekleme listesinden kurtarabiliyor. Böylece beklemeden bu davetiye ile uygulamaya üye olabiliyorsunuz.

Clubhouse Nedir?

Birini davet etmek için de uygulamada sol üstte göreceğiniz ‘e-posta’ ifadesine dokunuyor ve arama alanında telefon numarası üzerinden aramanız gerekiyor. ‘Invite’ yazısına dokunarak davetiyenizi gönderiyorsunuz. 

Clubhouse Nedir?

Daha sonra isterseniz galerinizden isterseniz de ‘take a photo’ yazısına dokunarak çektiğiniz bir fotoğrafınızla uygulamaya fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz. Ayrıca takip eden arkadaşlarınız varsa onları takip edebilirsiniz. 

Clubhouse Nedir?

Ardından Clubhouse uygulamasında sizi ilgilendiren konuları karşınıza çıkan seçenekler arasından belirleyerek ilgi alanınızı oluşturuyorsunuz.  

Clubhouse Nedir?

Uygulamada ‘find people and clubs’ alanından ilgi alanlarınıza göre kişileri takip edebilir ve kulüpleri görebilirsiniz.

Clubhouse Nedir? 

Clubhouse uygulamasında profiliniz fotoğraftaki gibi görünecektir. İsterseniz Twitter ve  Instagram hesaplarınızı da ekleyebilir, biyografinizi yazabilirsiniz. 

Clubhouse Nedir? 

Profilinizde yer alan ‘at’ ifadesine basarak mail adresinizi girebilir, böylece kendinizi tekrar onaylayabilirsiniz. Clubhouse, yeni bir sosyal medya uygulaması olduğu için mail adresinizi girerek kendinizi ikinci kez onaylamanız yaşanabilecek herhangi bir problemde avantajınız olacaktır.  

Clubhouse Nedir?

Yine profilinizde yer alan ‘ayarlar’ ifadesine dokunduğunuzda karşınıza yönetebileceğiniz pek çok seçenek çıkacaktır. Burada ‘frequency’ yazısına dokunarak size hangi aralıklarla bildirim gelmesini ayarlayabilirsiniz. ‘Interests’ yazısına dokunarak ilgilendiğiniz konulara yenilerini ekleyebilirsiniz.  

Clubhouse Nedir?

Pause notifications’ seçeneğini aktif hale getirerek bildirimlerinizi akşama kadar, sabaha kadar, bir hafta, bir saat olmak üzere durdurabiliyorsunuz. Ayrıca ayarlar alanından  instagramtwitter bağlantınızı kesebiliyor ve uygulamadan çıkış yapabiliyorsunuz.  

Clubhouse Konuşmaya Katılma 

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Clubhouse uygulamasında ana sayfanız fotoğraftaki gibi görünecektir. Burada kimlerin hangi konu üzerine konuştuğunu göreceksiniz. Herhangi bir konunun üzerine dokunduğunuzda da konuşan kişiler ekranınızda listelenecektir.  

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Listelenen kişiler arasında isminin yanında gördüğünüz ‘yeşil işaret’ moderatörleri tanıyan ya da moderatörü ifade ediyor. Bu odada konuşmak istiyorsanız da ‘el kaldırma’ ifadesine basabiliyorsunuz. Hiç konuşmadan odayı terk etmek için de ‘leave quietly’ yazısına dokunabilirsiniz. 

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

El kaldırma ifadesine bastığınızda ‘raise hand’ yazan kutucuğa dokunarak konuşmaya katılabilirsiniz. Sizin elinizi kaldırmanızın ardından buradaki insanlar size söz hakkı verecek, böylece odada yer alabileceksiniz. Fakat diğer yandan böylesi odalar, bazen ünlülerin de olması nedeniyle katılımcıların çok fazla olduğu odalardır. Dolayısıyla o kadar katılımcı arasından size söz hakkı gelmesi bir hayli zaman alacaktır. Bu nedenle bu odalarda konuşma isteği pek fazla olmuyor.  

Clubhouse Uygulamasında Oda Kurmak

Clubhouse Nasıl Kullanılır?

Start a room’ yazan kutucuğa dokunarak kendi odanızı başlatabiliyorsunuz. 

Clubhouse Nedir?

 

Bunun için, uluslararası, arkadaşlarınız arasında veya özel olmak üzere yapacağınız tercihe göre odanızı oluşturabiliyorsunuz.  

Clubhouse Nedir?

Uygulamada ana sayfanızda gördüğünüz ‘takvim’ ifadesine dokunduğunuzda ilgilenebileceğiniz konular karşınıza çıkacaktır. Bu konular arasından katılmak istediğinizi alarm kurarak takviminize ekleyebilirsiniz.  

Clubhouse Nedir?

Bildirimler alanından kimlerin sizi takip ettiğini ve kimlerin katıldığını, kimleri takip edebileceğinizi görüyorsunuz.   

Clubhouse Nedir?

Herhangi bir konu üzerinden insanları veya bir kulübü görmek isterseniz arama alanına o konuyu yazmanız yeterli olacaktır. ‘People’ yazısına dokunarak bu konuyla ilgilenen insanları, ‘clubs’ yazısına dokunarak da o konuya dair kulüpleri listeleyebilirsiniz.  

Clubhouse Avantajları 

Clubhouse çok yeni ve şimdilik yalnızca iOS kullanıcılarına açık olan bir sosyal medya uygulaması. Yeni olmasına rağmen dünyada büyük bir ilgiyle karşılandı ve kısa sürede popüler hale geldi. Dolayısıyla uygulamanın ilerleyen zamanlarda nasıl değişeceğini ve gelişeceğini öngöremiyoruz. Bu nedenle, sıkı bir sosyal medya takipçisiyseniz, özellikle de işiniz sosyal medya ise Clubhouse uygulamasında bir kullanıcı oluşturmanız önemli. Ayrıca oluşturduğunuz kullanıcının yukarıda bahsettiğimiz gibi güvenliğini sağlamanız da gerekiyor. Clubhouse uygulamasının Android kullanıcılara açılmasıyla birlikte değişiklik kazanabileceği de söz konusu. Bu durum uygulamanın kullanıcı sayısında çok daha büyük bir artış yaratacaktır. İlgi alanlarınıza göre sunulan bir akıştan beslendiğiniz uygulama, konuşmak isteyen herkese söz hakkı tanıyor. Bu da uygulamayı popüler hale getiren nedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü; sosyal medya, aslında herkesin konuşmak istediği, iyi veya kötü düşüncesini anlatmak istediği, kendini ifade edebildiği en önemli ortamlardan biri. Dolayısıyla Clubhouse’un ilerleyen günlerde çok daha yaygınlaşacağı  aşikar 

Clubhouse uygulamasını App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Instagram, Silinen Gönderileri Kurtarma Özelliğini Bünyesine Ekledi

AnTuTu Ocak Ayının En Güçlü Telefonlarını Açıkladı

Tasarımıyla Dikkat Çeken LG Wing, Türkiye’de Satışa çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz