bir bakışta coloros 12

Oppo ve OnePlus cihazları yazılım olarak birleşiyor. Yeni ortak yazılım ColorOS 12 tanıtıldı. Peki ortak yazılım ColorOS ne yenilikler getiriyor? OnePlusseverler bu birleşmeyi nasıl karşıladı? Hepsi ve daha fazlası haberimizde.

Öncelikle bu birleşme hamlesinin sadece uluslarası pazarda satılan telefonları kapsadığını belirtmeliyiz. OnePlus kendi evi Çin’de hala HydrogenOS adını verdiği yazılımla satışa sunulacak. Global pazardaki OxygenOS ise artık tarihin sayfaları arasındaki yerini almaya hazırlanıyor. OxygenOS yazılımını beğenen biri olarak, OnePlusseverlerin de bu konudaki fikirlerini haberden sonra sizlerle paylaşıyor olacağım. Şimdi ise OnePlus ve Oppo yazılım departmanları güçlerini birleştirerek ortaya neler koymuş bakalım.

ColorOS artık daha kapsayıcı

coloros 12 tasarım

“Just sync” sloganıyla düzenlenen etinlikte ColorOS 12 tanıtıldı. ColorOS artık daha kapsayıcı aynı zamanda daha da uyumlu. Oppo’nun şu anda 68 ülkede 440 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış olması, bunu gerekli kılıyor. Tüm tasarım dili, farklı lisanlarda dahi görüntülense de uyumsuz gözükmemek adına baştan elde geçirilmiş. Sonsuz tasarım adı verilen yeni tasarım dili farklı formlardaki pek çok telefona uyum sağlayabilmek esas alınarak tasarlanmış. Buna ek olarak telefonunuzun ekranındakini doğrudan çeviri yapmanıza yarayacak bir araç da yazılıma entegre edilmiş.

Ayrıca telefonun uzun süreki kullanımlarında oluşan performans kaybının da önüne geçilmesi amaçlanıyor. Oppo uzun süreli kullanımlardaki performans kaybının, cihazın hafızasının eskimesi ve yazıp silme işlemleri sonucunda parçalanması sebebiyle olduğunu belirtiyor. Bunun önüne geçmek adına ColorOS 12’ye akıllı “disk birleştirme” özelliği eklediklerini belirtiyor. Bu sayede cihaz belleğinin bütünlüğü korunarak, performans kaybının en aza indirgenmesi amaçlanmış.

Eklenen bir diğer temel özellik ise “Quantum Animation Engine” adındaki animasyon kontrol motoru. Bu animasyon motoru, yaptığının tüm işlemleri, tüm etkileşimleri daha gerçekçi hissetmenizi sağlayan 300’den fazla animasyonu kontrol ediyor. Bir widgetı ekranın köşesine kadar götürdünüz mü? Köşeden geri sekiyor. Aynı widgetı yan ekrana mı taşımak istiyorsunuz? Hızlıca yana doğru itin. Ancak ekran değiştirmek istemiyorsanız da sadece yavaşça gezdirerek aynı ekran içerisinde konumlandırabilirsiniz. Liste kaydırırken listeyi kaydırmayı bıraktığınız anda liste yavaşalayan bir hızla kaymaya devam ediyor. Listenin sonuna geldiğinizde ise bir yay gibi önce biraz uzayıp sonra yerinde kendini sabitliyor. Tüm bunlar fiziksel geri bildirim ile de beslenince yaptığınız her hareketin gerçekçilikten kaynaklanan bir tatmin vermesini sağlıyor.

Gizlilik öncelik kazanıyor

coloros 12 gizlilik

Düzenlenen online etkinlikte ColorOS 12 tanıtıldı ve Oppo’nun Android 12 tabanlı yazılımı kullanıcılarının deneyimine sunan ilk üretici olduğunun altı çizildi. ColorOS 12, Android 12 tabanlı ve dolayısıyla Android 12’nin getirdiği gizlilik özellikleri de içerisine entegre edilmiş durumda. Ancak Oppo bunların üzerine kendi açısından da eklemeler yapmış. Bunların en önde geleni bildirim gizliliği. Bildirimleri görmemiz kolay olsun diye ekranın üzerinde önizlemesi çıkıyor. Ancak bazen meraklı gözler ekranımıza odaklanmış olabiliyor. ColorOS 12 yüklü cihazınız ön kameranız yardımıyla ekrana bakan birden fazla yüzün varlığını tespit edebiliyor. Bu durumda bildirimi içeriği gizli şekilde size sunuyor.

Bir diğer özellik ise kameranızın ya da mikrofonunuzun kullanımda olup olmadığını bildiren durum çubuğu ikazı. Eğer kamera ya da mikrofonunuz kullanımda ise, durum çubuğunda yeşil bir ikaz ikonu beliriyor. Bu ikona dokunularak kullanan uygulama tespit edilebiliyor. Ayrıca istenildiği takdirde tüm kamera ve mikrofon sistemi, kontrol panelindeki anahtar yardımıyla devre dışı bırakılabiliyor.

Bu gizlilik özelliklerinin yanı sıra şirket Find X Serisi için dört yıllık ve Reno/F/K ve A Serileri içinse üç yıllık düzenli güvenlik yamaları sunacağı güncelleştirme politikasını da açıkladı.

Omoji ve Batarya Tasarrufu

bir bakışta coloros 12

Son kullanıcıya hitap eden özellikler de ColorOS 12’de unutulmamış. Omoji ve batarya tasarrufu modu dahil edilmiş. Omoji, kamera yardımıyla yüzünüzü tanıyan, istenilen şekilde özelleştirilebilen animasyon bir karakter. Omoji’nizi oluşturup, konuşmalarda etiket olarak kullanabiliyorsunuz.

Oppo cihazlar zaten batarya tasarrufu moduna sahipti. Bu yeni batarya tasarrufu modu ise gelişmiş bir yapıda. Güç tüketen uygulamaları tespit edip onları önemine göre otomatik olarak kısıtlayabiliyor. Bu sayede kullanıcı çaba harcamaksızın daha uzun pil ömrüne sahip oluyor.

Ayrıca telefonunuzu bilgisayarınızdan kontrol edebileceğiniz, bilgisayar gibi kullanabileceğiniz yeni bir mod da ColorOS 12 ile kullanılabilir hale geliyor.

OnePlus ve madalyonun öteki yüzü

coloros 12

Tanıtımı eski bir OnePlus kullanıcısı olarak izledim. OnePlus’ı ve OnePlus’ın global arayüzü OxygenOS’u severek kullanıyordum. OnePlus’ın ulaştığı başarılarda OxygenOS’un yeri yadsınamaz. Oxygen arayüzü hem sade hem hızlı hem de uzun batarya performansı sunan bir arayüz. Kullanıcıların OnePlus tercihinde de OnePlus kullandıktan sonra tekrar Oneplus tercih etmesinde de önemli bir etken. Çoğu kullanıcı arayüzlerin sunduğu tonla özelliği kullanmaktan keyif alırken, azımsanamayacak kadar fazla kullanıcı bu özelliklere dokunmuyor bile. Sade, hafif ve hızlı bir arayüz isteyenlerin, geliştiricilerin ilk tercihi OxygenOS oluyordu.

Oppo ve OnePlusların aynı yazılımı kullanacağı ortaya çıktığından beri ülkemizde ve dünyada pek çok kullanıcı bu durumu üzüntüyle karşıladı. Pek çoğu ilk tercih sebebinin yazılım olduğunu vurguladı. Ancak yazılımların birleştirilmesi Ar-Ge masraflarının kısılması anlamında kabul edilebilir gözüküyor. Yine de pek çok kullanıcının gözdesi OxygenOS artık sahneden çekilmiş oldu.

ColorOS’ta sadeleştirme çalışmaları yapılmış. Bunların ne kadar başarılı ve efektif olacağını göreceğiz. BBK Electronics’in tüm şirketlerinin yazılımları zaten taban olarak oldukça benziyor ve performans açısından da iyi durumdalar. Bu birleşmenin kullanıcılara yansıyacağını da birlikte göreceğiz. ColorOS 12 betası, şu anda bazı muson ülkelerinde indirmeye açılmış durumda. Bu yıl sonuna gelmeden de pek çok model ve ülke için indirmeye açılmış olacak.

İncelemelerinizden haberdar olmak için Tekno Safari YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

ColorOS 12 Tanıtıldı: İşte Güncelleme Alacak OPPO ve OnePlus Telefonlar

OPPO ’nun Yeni Kamera Teknolojileri: Beş Eksenli OIS VE Ekran Altı Kamera

Oppo ve Kodak İş Birliği: Find X3 Pro Photographer Edition

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz