Pazar, Mayıs 31, 2020
Ana Sayfa Haber Coronavirüs kaynaklı ölüm 4, tespit edilen vaka sayısı 359 oldu

Coronavirüs kaynaklı ölüm 4, tespit edilen vaka sayısı 359 oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs hakkında son durumu paylaştı. Twitter hesabından açıklama yapan Bakan Koca, coronavirüs kaynaklı ölüm sayısı hakkında bilgi verdi. Buna göre Türkiye’de coronavirüs kaynaklı toplam ölüm sayısı 4 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre bugün yaşamını yitiren bir kişiyle birlikte coronavirüs kaynaklı ölüm 4’e yükseldi. Öte yandan bugün yapılan testlerin sonuçlarına bağlı olarak toplam vaka sayısı da açıklandı. Bakan Koca, bugün 168 pozitif test sonucu elde edildiğini ve buna bağlı olarak toplam hasta sayısının 359’a ulaştığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması

Sağlık Bakanı Koca: “Son 24 saatte yapılan 1.981 TESTTEN 168’İ POZİTİF ÇIKTI. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta COVID-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu” dedi.

Aytaç Yalman’ın coronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdiği açıklanmıştı

aytac yalman coronavirus

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı 79 yaşındaki Aytaç Yalman coronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 15 Mart Pazar günü hayatını kaybeden Aytaç Yalman sessiz sedasız toprağa verilmişti.

2002-2004 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan Emekli Orgeneral,  11 Mart’ta nefes darlığından şikayet etmeye başlamış ve 13 Mart’ta İstanbul’da özel bir hastaneye yatırılmıştı. Durumu ağırlaşınca da 15 Mart günü Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yalman, aynı gün hayatını kaybetmişti.

Aytaç Yalman’ın ölüm nedeninin bulunması için başlatılan çalışma sonucunda coronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Yalman’ın eşi Belma Yalman’da da benzer belirtiler ortaya çıkınca, hastaneye yatırıldı ve test sonucunda Belma Yalman’da corona virüs tespit edildi.

Başhekimlik, “Aytaç Yalman’ın corona virüs nedeniyle öldüğü kanaati oluşmuştur” açıklamasında bulundu. Aytaç Yalman’ın eşi Belma Yalman da corona virüs tedavisi görüyor.

Meclis’te Aytaç Yalman’ın vefatı ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi:

“4 gün önce bizim eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Gelir gelmez entübe ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra EX kabul ediliyor. O dönemde yapılan test negatif çıkıyor. Klinik bulgusu KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor orduevi dahil olmak üzere. Eşi dahil olmak üzere herkes taranıyor. Eşi dahil pozitif çıkanlar oldu dün. Böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup yine yoğun bakım şartlarında yatan halen 3 gün sonra negatif olan 7 gün sonra pozitif olan vakamız da var. Pencere dönemi olduğu söyleniyor. Eşi ve yakınlarında pozitif çıkması nedeniyle de hekim arkadaşlar bunu corona virüs olabilir şeklinde yorumladılar. Bu anlamda hayatını kaybeden vaka sayımız 3 kişi olmuş oldu.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Canlı Etkinlik Uygulaması: Facebook Venue

Karantina döneminde birbiri ardında yeni uygulamalar ve hizmetlerle tüketicilerin karşısına çıkan Facebook yeni bir uygulama daha tanıttı. Sosyal medya kullanıcılarının yorumcularla etkileşim kurmasına imkan...

Microsoft Yapay Zeka Gazeteci Dönemini Başlattı

Microsoft'un internet sitesi MSN'de yapay zeka gazeteci dönemi başlıyor. Şirketin, sözleşmeli gazetecilerin işlerine son vererek yapay zeka ve robotları görevlendirdiği iddia edildi  Hayatımızdaki yeri her...

Linkedin Nasıl Kullanılır? Linkedin CV Ekleme ve Tüm İşlemler

"Ne bildiğinden çok kimi tanıdığın önemlidir" sözünden ilham alarak kurulan bir site LinkedIn. LinkedIn sayesinde yeni iş fırsatlarına ulaşmakla birlikte ağınıza yeni kişiler ekleyebilir,...

Call of Duty: Warzone ‘a Duos Modu Geldi

Popüler Battle Royal oyunu Call of Duty: Warzone 'a oyunseverlerin uzun zamandır beklediği Duos modu geldi.  Infinity Ward ve Activision Twitter'dan yaptıkları paylaşım ile oyunseverlerin...

Teknosa Açılış Tarihi Belli Oldu

Covid-19 tebbirleri kapsamında kapatılan ve sadece online satış yapan teknoloji marketleri de normalleşme süreci kapsamında açılmaya başlıyor. Teknosa açılış tarihi de belli oldu. Buna...