dünya sağlık örgütü tiktok

Coronavirüs hakkında özellikle sosyal medya platformlarında paylaşılan doğru olmayan tedavi ve korunma yöntemleri insanları yanlış yönlendirdiği için Dünya Sağlık Örgütü TikTok hesabı açtı.Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan ve 53 ülkeye sıçradığı belirtilen coronavirüs salgını insanların endişesini artırmaya devam ediyor.

DSÖ’nün TikTok hesabı açma nedeniyse sosyal platformlarda dolaşan ve yanlış bilgiye iten durumlar hakkında nitelikli ve doğru bilgiyi paylaşmak. Günümüzde özellikle sosyal medya platformlarında kulaktan kulağa dolaşan ve doğruyu yansıtmayan pek çok haber ve bilgi hızla yayılıyor. İşte yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek ve insanları söz konusu bu bilgilerden korumak amacıyla DSÖ’nün açtığı TikTok hesabından paylaşılan ilk video ise coronavirüsten korunmak için alınması gereken önlemleri içeren bir paylaşım oldu. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün TikTok hesabından paylaştığı ilk video:

2019 yılının son aylarında ortaya çıkan ve henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunamayan coronavirüs ülkelere yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler’e bağlı olan DSÖ dün itibariyle coronavirüs salgınının tehdit boyutunu yüksekten ‘en yükseğe’ çıkarmıştı. Corona virüs salgınının daha fazla yayılmasını önlemek sebebiyle çalışmalarına hız kesmeden devam eden Dünya Sağlık Örgütü TikTok hesabı açarak sosyal medya platformlarında dolaşan bilgi kirliliğinin biraz da olsa önüne geçmek istiyor. 

DSÖ TikTok hesabından yaptığı ilk paylaşımda coronavirüs enfeksiyonundan korunmak için insanların alabilecekleri önlemlerden bahsetti. Enfeksiyon Önleme ve Kontrolü’nün teknik lideri olan Benedetta Allegranzi, virüsten korunma yollarını paylaşmanın yanı sıra aynı videoda insanları ek bilgi alabilmek amacıyla DSÖ’nün resmi web sitesine yönlendirdi. Paylaşılan ilk videonun açıklama kısmındaysa “Size güvenilir ve zamanında halk sağlığı tavsiyesi sunmak için TikTok’a katılıyoruz” notu paylaşıldı.

Binlerce yanlış bilgi TikTok’ta dolaşıyor

Özellikle son dönemlerin en popüler video paylaşım platformu olan TikTok’ta coronavirüs hakkında yanlış bilgiler içeren binlerce video dolaşıyor. Hatta aldatıcı ve yanlış bilgilerin bulunduğu TikTok’ta bazı kullanıcılar coronavirüs’e yakalanmış gibi videolar paylaşıyor ve insanların endişeni artırıyordu. Coronavirüs salgınının yanı sıra bu tarz platformlarda dolaşan video ve haberler insanların yanlış yönlendirilmesine de sebep oluyor. 

Takipçi sayısının artırmak ve izlenme alabilmek için çeşitli kullanıcıların çektiği bu videolar halk sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. DSÖ de resmi bir TikTok hesabı açarak söz konusu salgın hakkında kullanıcılara doğru bilgiyi iletmek amacıyla TikTok’u kullanmaya başladı. 

Facebook yanlış bilgiler içeren paylaşımları ve tedavi vaat eden reklamları kaldıracak

Facebook da geçtiğimiz günlerde coronavirüs hakkında platformda dolaşan yanlış bilgileri kaldıracağını içeren bir açıklamada bulunmuştu. Facebook’un insanları yanlış yönlendiren ve kaosa iten bu paylaşımları kaldırmak istemesinin sebebi ise DSÖ’nün TikTok hesabı açma amacıyla aynı. Platform bilgi kirliliğini önlemek amacıyla bu tarz bir eylem içerisine girecek. 

Facebook sadece yanlış bilgiler içeren paylaşımları değil aynı zamanda tedavi vaat eden reklamları da platform içerisinde bulundurmayacak. ‘’Coronavirüsten yüzde 100 koruyan maske’’ tarzında gerçekliği bulunmayan reklamlar da Facebook’ta artık bulunamayacak. Şirket söz konusu açıklamayı yaparken aynı zamanda doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcıları ise DSÖ’nün resmi web sitesine yönlendirmişti.

Xiaomi Yeni Telefonunu Virüs Yüzünden Tanıtamadı – DigiToll #2

Cenevre Otomobil Fuarı coronavirüs sebebiyle iptal edildi