Küresel anlamda zorlu süreçlerden geçtiğimiz ve karantina tedbirlerinin yeniden arttığı bu dönemde, Dyson pandemi dönemi iç mekan hava kalitesi araştırması yaptı. Şirketin aktardığı veriler, iç mekandaki PM2.5 seviyelerinde artış, dış mekanda Azot Dioksit (NO2) seviyelerinde azalış olduğunu gösteriyor.

Dyson; tekrardan evlere kapandığımız bu günlerde insanları evlerindeki hava kirliliği seviyelerine dikkate çağırıyor. Dyson hava temizleyicilerinin verileriyle dünya genelindeki 14 şehirden ilk karantina dönemi esnasında toplanan sonuçlar, bu dönemin sonrasına kıyasla karantina sırasında daha yüksek PM2.5 seviyelerini göstererek, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirmenin kirliliğe maruz kalma üzerindeki etkisinin altını çizdi.

Dyson, COVID-19 salgınıyla yaşanan kısıtlamalarla, karantinadaki hava kirliliğinin bireysel maruziyet üzerindeki etkisini anlamak için dünyanın dört bir yanındaki sekiz şehirde dokuz kişiye hava kalitesi sırt çantasını verdi. Katılımcılar arasında Londra’dan Acil Servis Doktoru Alex George, Singapur’dan Teknoloji Gazetecisi Bobby Tonelli ve Toronto’dan Nike Master Eğitmeni Jennifer Lau da vardı.

Dyson hava temizleyicilerinde kullanılan mevcut teknolojiyle donatılan hava kalitesi sırt çantası, taşınabilir bir hava algılama cihazı. Yerleşik sensörler, pil takımı ve GPS ile donatılmış cihaz, hareket halindeyken hava kirliliği verilerini ölçebiliyor.

Katılımcılar; Nisan ve Haziran ayları arasındaki karantina süresince izin verilmiş olan market ziyareti, işe gidip gelmek. Ya da günlük egzersiz rotaları gibi temel yolculuklarında, hava kalitesi sırt çantasını taktı. Bu yolculuklar kısıtlamalar azaldıktan sonra katılımcılar tarafından tekrar ziyaret edilerek karantina ve karantina sonrası dönem arasındaki hava kirliliği maruziyet seviyelerinin karşılaştırılmasını sağladı.

Bu dış mekan verileri, dış mekan hava kalitesi sensör ağları ve Dyson’ın yaygın iç mekan hava temizleyici verileriyle birlikte analiz edildi. Dyson mühendisleri, dünyanın dört bir yanından 38.000’den fazla Dyson hava temizleyiciden gelen verileri inceleyerek, kısıtlamanın iç ve dış mekanlarda hava kalitesi üzerindeki genel etkisinin bir resmini oluşturmaya yardımcı oldu.

Dyson ‘ın iç mekan hava kalitesi araştırması sonuçları

Dyson iç mekan hava temizleyici verileri; analiz edilen 14 şehrin onunda, iç mekanlarda kısıtlama sonrası dönemle karşılaştırıldığında daha yüksek PM2.5 seviyeleri gösterdi. Bunun nedeni dışarıdaki faaliyetlerin kısıtlanması ve insanların evlerde daha fazla vakit geçirmesiyle evde artan aktivitelerle bağlantılı olabilir. İç mekan PM2.5 kaynakları, pişirme sırasında yanma işleminden salınan partikülleri, odun sobalarını, halıları ve temizlik sırasında oluşan tozu içerir.

Dyson’ın hava kalitesi sırt çantası sonuçları, karantinadan sonraki dönemde Azot Dioksit (NO2) maruziyetinde bir artış olduğunu gösterdi. Şehirlerde, Azot Dioksit (NO2) seviyelerinin en büyük etkenlerinden biri trafik ve şehirler yeniden açılırken artan seyahatin etkisi. Daha düşük Azot Dioksit (NO2) seviyeleri karantina esnasında rapor edildi. Avrupa Uzay Ajansı’nın uydu görüntüleri küresel olarak seviyelerde belirgin bir değişiklik ortaya koydu. Bu, şehir genelindeki kirlilik değişikliklerinin kişisel maruziyet üzerindeki etkisini ve hava kirliliği konusunda eğitim ve farkındalığın neden bu kadar önemli olduğunu teyit ediyor.

İlginizi Çekebilir:

Dyson Mühendisleri Yatakların Nasıl Temizlenmesi Gerektiğini Anlatıyor

Dyson, Temizleyen ve Nemlendiren İlk Üçü Bir Arada Hava Temizleme Fanını Tanıttı

Dyson Pure Humidify Cool – Hava Temizleme ve Nemlendirme İncelemesi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz