Kripto para piyasası son günlerde ciddi çalkantılar yaşıyor. Popüler kripto para Bitcoin ’in düşüş yaşaması beraberinde altcoin ve diğer kripto paraların da değer kaybetmesine neden oldu. 

Bitcoin, bir hafta önce düşmeye başlamıştı. Popüler kripto para Bitcoin salı günü keskin bir düşüş yaşayarak 14 hafta sonra ilk kez 40 bin doların altında işlem gördü. Bitcoin’in piyasa değerinde 280 milyar dolar değer kaybetti. Son olarak 9 Şubat’ta 40 bin dolar seviyelerine gerileyen Bitcoin, son 24 saatte yüzde 14’e yakın değer kaybederek gün içinde 38 bin dolar seviyelerini gördü. 

Tesla, Bitcoin ile ödeme işlemini askıya almıştı

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, 12 Mayıs’ta Bitcoin ile ödeme işlemini askıya aldığını açıklamıştı. Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zarar sebebiyle Bitcoin ile ödeme işlemini şimdilik askıya aldıklarını açıklayan Musk’ın bu hareketi Bitcoin’i de ciddi şekilde etkiledi. Musk’ın açıklamasının ardından piyasadan 300 milyar dolar Bitcoin silinmişti. 

Musk’ın Bitcoin ile ödeme sistemini askıya alma kararı, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldıktan ve müşterilerinin Bitcoin ile ödeme yapabileceği açıklamasından sadece üç ay sonra geldi. 

Çin’den kripto para yasağı

Tesla’nın Bitcoin ile ödeme sistemini askıya almasının verdiği düşüşe, bir de Çin’de yaşanan gelişmeler eklendi. Çin’in yerel finansal kurumları ve ödeme şirketlerinin kripto para hizmeti vermesini yasaklamasıyla Bitcoin 40 bin doların altına indi. 

Bu Çin’in dijital para birimleri hakkındaki ilk yasağı değil. Çinli yetkililer 2017 yılında da yerel kripto para birimi borsalarını kapattığını duyurmuştu. Yerel kripto para birimi borsalarının kapanması ise Çin’deki dijital para yatırımcıları, işlemlerini yurt dışına taşımıştı. Bitcoin yatırımcılarının çoğunluğunu oluşturan Çinli yatırımcıların işlemleri söz konusu olaydan sonra ise azalmıştı. 

Diğer kripto para birimleri de düştü

Bitcoin’in yaşadığı bu sert düşüş diğer kripto paraları da etkiledi. Bu bağlamda, Ethereum yüzde 16, Binance Coin yüzde 18, Dogecoin yüzde 17, Ripple yüzde 6, Polkadot yüzde 11, Bitcoin Cash yüzde 16 civarında düşüş yaşadı. 50 popüler kripto para birimi arasında yükselen tek coin ise Polygon oldu. 

Bitcoin düşmeye devam edecek mi?

Bitcoin’in nisan ayında ulaştığı, tüm zamanların en yüksek seviyesi 64 bin dolar civarındaydı. Ancak yaşananlarla birlikte popüler kripto para yüzde 39 düşüş yaşadı. Bu düşüşle birlikte yaşanan kafa karışıklığı ise ciddi oranda arttı. Ancak Kripto para borsası Luno’da iş geliştirme başkanı Vijay Ayyar, Bitcoin’in yaşadığı yüzde 30 ile yüzde 40’lık gerilemenin normal olduğunu belirtti. Özellikle nisan ayında ulaştığı 64 bin dolar seviyelerinden sonra bu gerilemenin beklendiği de aktarıldı. 

Dünyaca ünlü analist Mike Novogratz ise, Bitcoin’in 40 bin dolar seviyelerine inişini bir satın alma seviyesi olarak gördüğünü söyledi. 

İlginizi Çekebilir:

Mark Zuckerberg, Keçilerinden Birinin Adını ‘Bitcoin’ Koydu 

Bitcoin, Tüm Ülkelerin Neredeyse Yüzde 70’inden Daha Fazla Elektrik Tüketimi Yapıyor! 

Haftalık Teknoloji Gündemi – Evcil Hayvanlara Çip Zorunluluğu, Thodex Skandalı!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz