Huawei RuralStar Pro

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Şanghay’da gerçekleştirilen ‘Mobil Dünya Kongresi 2021 (MWC 2021)’ etkinliğinde baz istasyonu olmayan kırsal bölgelerde mobil kapsama sağlayan ‘RuralStar Pro’ çözümünü kullanıma sunduğunu duyurdu. Çin’de ticari olarak kullanıma sunulan hizmetin, ücra yerleşim yerlerinde ses ve mobil iletişim hizmeti sağlarken maliyetleri de önemli ölçüde azalttığı ifade edildi.  

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Şanghay’da gerçekleştirilen ‘Mobil Dünya Kongresi 2021 (MWC 2021)’ etkinliğinde kırsal bölgelerde mobil kapsama sağlayan ‘RuralStar Pro’ çözümünü kullanıma sunduğunu duyurdu. Çin’de ticari olarak kullanıma sunulan hizmetin, baz istasyonu olmayan ücra yerleşim yerlerinde ses ve mobil iletişim hizmeti sağlarken maliyetleri de önemli ölçüde azalttığı ifade edildi. Hizmet, Huawei Kablosuz Ağ Ürün Grubu Başkanı David Guo tarafından tanıtıldı. Guo; dünya genelindeki kırsal bölgelerde baz istasyonu kurulumunun zor olduğu alanlarda, 600 milyon kişinin halen mobil bağlantıya erişemediğini ve ‘RuralStar Pro’ çözümünün, bu bölgeler için uygun maliyetli ve hızlı bir bağlantı seçeneği olduğunu kaydetti. 

Aktarılan detaylara göre; ‘RuralStar Pro’da temel geniş band birimi, uzak radyo birimi ve röle cihazı, tek bir modüle entegre edilerek baz istasyonu etkin hale getiriliyor. Böylelikle, kırsal bölgeden temel yerleşim birimindeki ana baz istasyonu ile bağlantı kuruluyor. Sistem, kompakt yapısı ile diğer alternatiflere göre daha kolay kuruluyor. Hizmetin, her baz istasyonunun güç tüketiminin 120 Watt’tan daha az oluşu ile enerji tasarrufu da sağladığı dile getiriliyor. 

RuralStar Pro hizmetinin ilk ticari denemesi, Çin’in Guizhou eyaletinin Maopo köyünde yapıldı

RuralStar Pro

Diğer yandan; David Guo, ‘RuralStar Pro’ hizmetinin ilk ticari denemesinin Çin’in Guizhou eyaletinin Maopo köyünde yapıldığını söyledi. Guo, konuya ilişkin açıklamasında ayrıca “Bu köydeki vadi genellikle sislidir ve bu da kapsama kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ek olarak, dolambaçlı dağ yollarına fiber optik kablo döşemenin maliyeti çok yüksektir. RuralStar Pro ile bir baz istasyonunun kurulumu ve kapsama hizmetinin başlaması yaklaşık iki saat içinde tamamlanabilir. Maopo Köyü’nde kapsama oranı şu anda yüzde 85 ve bağlantı hızları 30 Mbps’ye ulaşıyor” ifadelerine yer verdi.  

RuralStar çözümünü 3 yıl önce Afrika’da mobil kapsamanın olmadığı yerlerde denemeye başladıklarını belirten Guo, daha sonra sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Herkes İçin Teknoloji (TECH4ALL) girişimimiz çerçevesinde geliştirdiğimiz bu ürün sayesinde artık her ücra köşe dünyaya bağlanabilecek. Bu da zaten bizim her bireye, her haneye, her kuruma interneti götürme misyonumuzla tam olarak örtüşüyor.”  

Gana Elektronik Haberleşme Yatırım Fonu (GIFEC) CEO’su Abraham Kofi Asante ise kurumunun, 2 binden fazla ‘RuralStar’ baz istasyonu için Huawei ile birlikte çalışmayı planladığını dile getirdi. Asante, bu planlama ile 172 kırsal alanda 3.4 milyon kişinin internete erişeceğini ve Gana’nın mobil kapsama oranının yüzde 83’ten yaklaşık yüzde 95’e yükseleceğini ifade etti. Asante ayrıca, bunun yerel ekonomiye büyük bir ivme kazandıracağını da sözlerine ekledi. Güncel olarak Gana’da, 400’den fazla ‘RuralStar’ baz istasyonu kullanıldığına işaret edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Huawei, ‘Mate X2’ Katlanabilir Akıllı Telefon Modelini Çin’de Satışa Sundu! 

Huawei, Özellikleri ve Kullanım Ömrüyle Dikkat Çeken FreeBuds 4i’yi Tanıttı

Huawei PlayStation ve Xbox’a Rakip Oyun Konsolu Geliştirebilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz