enerjisa-brisa-esarj-teknosafari-min

Çoğunluk hissesinin Enerjisa’da olduğu Eşarj, Brisa iş birliği ile 8 adet hızlı elektrikli şarj istasyonunu devreye aldı. Enerjisa ve Brisa, Türkiye’de bulunan elektrikli araç şarj istasyonu sayısını artırmayı hedefliyor.

Türkiye genelinde 251 farklı bölgede 468 adet soketli araç şarj istasyonuna sahip Eşarj, Brisa ile 2019 yılında anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Brisa, belirlenen hızlı bakım ve servis zinciri Otopratik mağazalarında elektrikli araç şarj istasyonları açmaya başladı.

Bugüne dek, İstanbul, Bursa, Denizli, Antalya, Tekirdağ, Trabzon ve Adana illerinde bulunan Brisa Otopratik mağazalarında toplam 8 adet istasyon hizmet vermeye başladı. Brisa ve Enerjisa, Türkiye’de bulunan istasyon sayısını yıl sonuna kadar 17’ye yükseltmek istiyor.

Ülkemizdeki hibrit ve elektrikli araç sayısının son dönemdeki yükselişi sonrasında taraflar arasında gerçekleştirilen anlaşma dahilinde, hizmet verilen lokasyon sayısının önümüzdeki günlerde Mersin, Ankara, Amasya ve Diyarbakır illerindeki Otopratik noktalarının da eklenmesi ile 17 adete, varolan soket sayısının yaklaşık 50 adete çıkarılması hedefleniyor.

Enerjisa, karbon salınımının azaltılması ve tüm dünyada benimsenen 2030 ve 2050 yıllarındaki hedeflere ulaşılması açısından yatırımlar yapmaya devam edeceğini belirtti. Bu bağlamda şirket, sürdürülebilirliği odak noktası haline getirerek enerji ve doğal kaynak kullanımı konusunda doğa dostu teknolojileri tercih edecek.

enerjisa-brisa-elektrikli-arac-teknosafari

Enerjisa Enerji CEO’su ve Eşarj Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar, yapılan işbirliği ile ilgili “Sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın gündeminde yer alan sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi konuları, iş alanımız açısından büyük önem taşıyor.  Daha önce de belirttiğimiz üzere, 2030 yılına kadar karbon salımına 2,5 milyon tonluk katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedefimize özellikle geliştirdiğimiz iş birliklerinin sağladığı katkı ile adım adım ilerliyoruz. Brisa ile bu alanda gerçekleştirdiğimiz ve sürdürdüğümüz iş birliğimiz bu anlamdaki kırılım noktalarından biri. Hatta, bizce çarpan etkisine sahip. Pandeminin etkilerinin oldukça sert şekilde hissedildiği 2021 yılında, 150.000 kez şarjlanma sayısına ulaşan ilk şarj istasyonu şirketi olarak, gerçekleştireceğimiz iş birlikleri ile bu sayının katlanarak artmasını hedefliyoruz. Elektrikli araç piyasasının hareketlenmesi ve yollardaki elektrik araç sayısının günden güne artmasına paralel olarak bu alandaki yatırım ve çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

Kingston DDR5 Bellekler için Intel Platform Onayı Aldı

Geçtiğimiz Yaz Çocuklar En Çok Minecraft Oynadı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz