İdrar yolu enfeksiyon tespiti yapan dünyanın ilk ve tek akıllı bebek bezi Pine Smart, Migros mağazalarında satışa çıktı. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tarafından üniversite-sanayi iş birliğinde akıllı bebek bezi geliştirilen akıllı bebek bezi, yüzeyine yerleştirilen özel solüsyon sayesinde renk değiştirerek bebeğin idrarında enfeksiyon olup olmadığını gösteriyor.

Arkan Grup ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin birlikte geliştirdiği Pine Smart, bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu tespitinde kullanılan dünyadaki ilk ve tek akıllı bebek bezi olma özelliği taşıyor. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren bebeklerin idrarındaki nitrit maddesini tespit eden bez, dış yüzeyinde bulunan kısmı pembe renge dönüştürüyor. Erken tespit sayesinde hastalığın daha kısa sürede ve daha hafif atlatılmasını sağlayan Pine Smart, belirti göstermeyen idrar yolu enfeksiyonlarının da tespit edilmesini sağlayarak böbrek hasarını engelliyor.

Bezin dış yüzeyinde bulunan pembe bir şeritte renk değişimi oluşuyor

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile ortak geliştirilen bir ürün olduğundan söz eden firma yetkilisi Özcan Arkan “Hem Türkiye’de hem tüm dünyada bunun patenti alındı. Dünyada ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. Bu üründeki temel amaç şudur; çocuklar bakteriyel idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinde bezin dış yüzeyinde bulunan pembe bir şeritte renk değişimi oluşuyor. Dolayısıyla aileler, çocukların enfeksiyon geçirdiğini görüp hızlıca doktora başvuruyor. Bu şekilde erken tanıya imkan sağlanıyor. Daha hızlı şekilde sağlık kurumuna gidildiği için daha az antibiyotikle bu hastalık atlatılıyor. Böylece çocukta daha az hasar oluşuyor” dedi.

Yurtdışından da talep var

Ürünün Türkiye’de yoğun ilgi gördüğünü belirten Arkan, “Yurtdışında bazı medya kanallarına konu oldu. Şu an iki ülkeye fiili ihracat gerçekleştirdik. Kıbrıs’a ve Azerbeycan’a. Hatta bugünlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde de güzel büyük bir miktarda sipariş aldık. Bu da bizim üçüncü ihracatımız olacak. Yoğun talepler var. Biz zaten halihazırda 50’den fazla ülkeye ihracat yapan bir firmayız. Pine Smart’ı da yerli ve milli bir ürün olarak tüm dünyaya ihraç etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

2019 yılında 20 bin doktorun oy kullandığı Doctor Club Awards’ta “Yılın Ar-Ge ve İnovasyon Ürünü” ödülüne layık görülen Pine Smart, bebeklerde idrar alma zorluğuna da çözüm olarak ebeveynlerin hayatlarını kolaylaştırıyor. Pine Smart, Migros şubeleri ve Migros Sanal Market’ten satın alınabiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

Yerli Otomobilin Plakası QR Kod’lu Olabilir

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz