Okuma Süresi
2 dakika

Kripto dünyasına çığ gibi düşen bir haber ile dolandırıcılıkla suçlanan, şirketi iflas eden ve CEO’luk görevinden istifa eden eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’ın önümüzdeki salı günü yapacağı savunmanın detayları belli oldu.

Kripto dünyasının en büyük üç kripto borsasından biri olarak öne çıkan FTX, kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’in dolandırıcılıkla suçlandığı bir dizi olay sonrası iflas etmişti. Bankman-Fried ise yaşanan gelişmelerden sonra geçtiğimiz haftalarda Bahamalar’da yakalanmış ve ABD’ye teslim edilmişti.

Dolandırıcılık, dolandırıcılık için gizli anlaşmalar yapma, menkul kıymet dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı için gizli anlaşmalar yapma gibi pek çok suçlama ile karşı karşıya olan Bankman-Fried, geçtiğimiz hafta 250 milyon dolarlık yüklü bir kefalet karşılığında serbest bırakılmıştı.

115 Yıl Hapis Cezası ile Sonuçlanabilecek Suçlamaların Hepsine “Suçsuzum” Diyecek

Tüm sektörün ve FTX mağdurlarının büyük bir merakla gelişmelerini takip ettiği davada bir sonraki önemli adım 3 Ocak tarihinde atılacak. Bankman-Fried, 3 Ocak günü Manhattan’da yargıç karşısına çıkarak savunmasını gerçekleştirecek.

Reuters’ın kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre Bankman-Fried, yapılan hiçbir suçlamayı kabul etmeyerek savunmasını yapacak. Fried, geçmişte de ‘bazı hatalar yaptığını’ kabul etmiş ancak cezai bir sorumluluk gerektirecek suçlar işlemediğini iddia etmişti.

FTX’in eski baş teknoloji sorumlusu Gary Wang ve davada adı geçen, kurucuları arasında Bankman-Fried’ın da olduğu bir diğer şirket olan Alameda Research’ün genel müdürü Caroline Ellison suçlamaların büyük çoğunluğunu kabul etmişti ve savcılık ile işbirliği yapacaklarını ifade etmişlerdi.

Bu, Bankman-Fried tarafından yapılacak savunmayı son derece güçsüz hâle getiriyor. Ancak davanın gidişatının ne olacağına yönelik şimdilik güçlü bir öngörü bulunmuyor.

FTX, yaşanan çalkantılı olaylardan sonra iflas ettiğini açıklamıştı. CEO Sam Bankman-Fried ise hatasını kabul ederek, “Evet, yanlış yaptım ama böyle olmasını ben de istemezdim.” ifadelerini kullanmıştı. Bugün ise Fried’in yapacağı savunmada suçlamaları kabul etmeyeceği bilgisi paylaşıldı. Yaşanan olaylar ve eski CEO’nun savunması hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Kripto piyasasını yerle bir eden olayın gelişmelerini ve davada bundan sonraki süreçte yaşanacakları takip ediyor olacağız.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz