Salı, Kasım 24, 2020
Ana Sayfa Dijital Estonya, Türk e-Oturum Sahiplerini de Kapsayan ‘Acil Ekonomik Yardım Paketi’ni Açıkladı

Estonya, Türk e-Oturum Sahiplerini de Kapsayan ‘Acil Ekonomik Yardım Paketi’ni Açıkladı

Estonya Hükümeti Türk e-Oturum Sahiplerini de kapsayan yeni bir ekonomik paket yardımını duyurdu. Koronavirüs salgını sebebiyle işleri etkilenen şirketlere 2 milyar Euro tutarında bir acil ekonomik yardım paketini duyuran Estonya, yardım paketinin içeriğini de açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgının ekonomik boyutları her geçen gün ağırlaşırken, Estonya hükümeti, e-Oturum (e-Residency) kullanıcılarını da kapsayan yeni bir ekonomik acil yardım paketini devreye aldığını duyurdu.

Estonya’nın yardım paketi dünyada ilk

Açıklanan bu paketten Estonya’nın dünyada ilk kez uygulamaya geçirdiği, dünyanın herhangi bir ülkesinin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme hakkı sunan e-Residency (e-Oturum) programındaki şirketler de yararlanabiliyor. Acil yardım paketi, tüm Eston şirketlerine çalışanlarının maaşlarının bir kısmı için destek sunarken; kredi garantileri ve finansmanı destekleyecek yeni krediler ile bazı kısa vadeli vergi indirimlerini içeriyor. Açıklanan ilk paketle, Estonya hükümeti mevcut iş sözleşmelerini korumayı, iş sürekliliğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bu doğrultuda paketin, istihdam sağlayan, vergi borcu olmayan, finansman ve kredilerini yeniden yapılandırmak için devlet desteğine ihtiyaç duyan orta ve büyük şirketler için önemli bir katkı sunması öngörülüyor. Açıklanan pakete göre; uygunluk şartlarına sahip yaklaşık 12 bin civarında e-Oturum sahibi, paketten yararlanabiliyor ve Estonya İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yardım alabiliyor.

Estonya İşsizlik Sigortası Fonu’nun açıkladığı uygunluk şartlarına göre ‘nitelikli bir işverenin aşağıdaki üç kriterden ikisini karşılaması gerekiyor;

-Şirket cirosunun 2019’un aynı ayına göre %30 veya üzerinde düşmüş olması,

-Şirket çalışanlarının en az %30’u için iş sağlanamayacak durumda olunması,

-Çalışanların maaşlarının en az %30 oranında dürülmüş olması,

Estonya hükümetinin oluşturduğu işsizlik fonuyla ilgili tüm bilgiler ve yararlanmak için; https://www.tootukassa.ee/eng/content/subsidies-and-benefits/temporary-subsidy-program  adresinden bilgi alınabiliyor.

E-Oturum sahiplerini de kapsayan Estonya hükümetinin açıkladığı acil ekonomik yardım paketinin detaylarına https://www.valitsus.ee/en/news/emergency-situation-government-supports-estonian-workers-and-economy-least-eur-2-billion  adresinden ulaşılabiliyor.

İlgili kriterleri karşılayan e-Oturum sahiplerinin acil ekonomik yardım paketinden ve Estonya İşsizlik Fonu’ndan yararlanabiliyor. Zira Estonya e-Oturum kartı ile kurulan bir şirket, tüm diğer Estonya şirketleri ile aynı yasal haklara sahip oluyor. Estonya Ticaret kaydında onlarla aynı şekilde kayıt ediliyor.

e-Oturum sahiplerini kapsayan 35 milyon avroluk 2 paket daha devrede

Estonya hükümeti bu 2 milyar avroluk acil yardım paketine ek olarak, KOBİ’ler ve serbest meslek sahiplerine (FIE) yönelik olarak 10 milyon avroluk, turizm sektörüne yönelik olarak da 25 milyon avroluk ek yardım paketlerini de devreye aldı. Covid-19 pandemisinden doğan ekonomik zararları azaltmak için devreye alınan ek paketten e-Oturum sahipleri de Estonya’da kurulmuş şirketlerle aynı haklara sahip olarak yararlanabilecek. Mikro ölçekteki küçük işletmeleri ve girişimleri de kapsayan ek paket, bu açıdan e-Oturum sahiplerine ve girişimleri önemli bir yardım olacak.

Toplam 35 milyon avro tutarındaki kriz önlem paketi, Estonya Ekonomik ve İletişim Bakanlığı (EAS) tarafından sunulmakta olup, destekler başvuru sırasına göre karşılanıyor. Paket kriterlerini karşılayan işletmeler, pandemiden kaynaklanan zararlarını 3 bin ve 5 bin avroluk tutarlar halinde geri ödemesiz şekilde alabilecek. Ek paketle ilgili başvuru yapmak ve diğer tüm detaylar ile ilgili bilgilere ulaşmak için https://medium.com/e-residency-blog/e-residency-update-5-on-the-coronavirus-covid-19-pandemic-270632f8bc71 adresinden ziyaret edilebilir.

Bugüne kadar 2500’ü aşkın T.C. vatandaşı ‘e-Oturum’ aldı

AB ortak pazarında iş yapmak isteyen ve diğer şirketlerle rekabet ederken geride kalmamak isteyen Türk girişimciler Estonya’nın e-Residency (e-Oturum) programı yoğun ilgi gösteriyor. e-Residency (e-Oturum) programı ile girişimciler, Türkiye’den çalışırken global bir AB şirketi kurabilmelerini sağlayan resmi dijital kimlik elde etme hakkını kazanıyor.

2500’ü aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ‘e-Oturum’ aldığı program, dünya çapında 70 binin üzerinde kişiye ulaştı. Şimdiye kadar Türkiye’den e-Oturum (e-Residency) yoluyla kurulan şirketlerin sayısı ise 650’yi aştı. Program, e-Residency ile kurulan bir AB şirketinin, sadece Avrupa’da faaliyet göstermesini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda dünya çapında iş yaparken AB’nin hukuki çerçevesinden de yararlanmasına olanak sağlıyor. Programla ilgili detaylı bilgilere https://e-resident.gov.ee/ adresinden ulaşılabiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Estonya’dan e-oturum ya da e-vatandaşlık alıp şirket kurmak

UFO GÖRÜNTÜLERİ, GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA SAVAŞLARI, EVDE DELİRMEMENİN YOLLARI – DigiToll #13

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Öğretmenler İçin ‘Apple Teacher’ İsimli bir Mesleki Gelişim Programı Yayınladı

ABD’li teknoloji devi Apple, öğretmenleri desteklemek ve başarılarını takdir etmek için tasarladığı ‘Apple Teacher’ isimli yeni bir mesleki gelişim programı yayınladığını duyurdu. Programın; öğretmenleri,...

The Queen’s Gambit, Netflix’in Yayınlandıktan Sonraki 1 Ay İçerisinde En Çok İzlenen Mini Dizisi Oldu!

The Queen’s Gambit, ilk 28 gün içerisinde 62 milyon kullanıcı tarafından izlenerek yeni bir rekora imza attı. Walter Tevis’in 1983 yılında yayımlanan kitabından uyarlanan...

Mobil Reklamlarda Marka Güvenirliği, Facebook’ta Minimum Seviyede!

AdColony, ‘Mobil Reklamlarda Marka Güvenirliği’ araştırma sonuçlarını yayınladı. Türkiye özelindeki sonuçlara bakıldığında; mobilde marka güvenirliğinin, konu Facebook ve YouTube olunca minimum seviyede olduğu görüldü....

En Çok Kripto Para Alım Satımı Yapanlar, Z Kuşağı Üyelerinden Oluşuyor!

Global lisanslı ilk kripto para borsası Thodex, kullanıcı profillerine dair veriler paylaştı. Paylaşılan veriler; en çok kripto para alım satımı yapanların, Z kuşağı üyelerinden...

Huawei ‘P50’ Ailesinin İşlemci ve Ekran Özellikleri Sızdırıldı!

Kısa bir süre önce ‘Mate 40 Pro’ akıllı telefon modelini Türkiye pazarında ön satışa sunan Huawei’nin kullanıcı beğenisine sunmaya hazırlandığı ‘Huawei P50’ akıllı telefon...