Japonya Robot Top

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) Sony, Doshisha Üniversitesi ve oyuncak üreticisi Tomy iş birliğiyle Ay’a top şeklinde bir robot göndereceğini açıkladı. Dönüşebilen robotun, 2029 yılında insanlı bir keşif aracı üzerinde Ay yüzeyindeki toprağı inceleyeceği belirtildi.  

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), Ay’a top şeklinde bir robot göndereceğini açıkladı. Dönüşebilen robotun, 2029 yılında insanlı bir keşif aracı üzerinde Ay yüzeyindeki toprağı inceleyeceği belirtildi. Ajans; robotu geliştirmek için Sony, Doshisha Üniversitesi ve oyuncak üreticisi Tomy ile iş birliği yaptığına işaret etti. Aktarılan detaylara göre; yaklaşık 250 gram ağırlığındaki robot, kompakt bir top içine yerleştirilecek. Söz konusu top, özel robotik şirketi Ispace’in robotu Ay’a iniş aracına taşımasına yardımcı olacak.  

Robot, yüzeye çıktığında Ay yüzeyinin görüntülerini toplamasını mümkün kılacak şekilde tamamen açılacak. Bu görüntüler, robotu gelecekteki görevler için de daha faydalı bir hale getirecek. Diğer yandan; Sony, robotun kontrol teknolojisini geliştirecek. Tomy ve Doshisha Üniversitesi ise tasarımın minyatürleşmesine katkıda bulunacak.  

JAXA tarafından Ay yüzeyine gönderilecek olan top şeklindeki robot, 2029’da keşfe başlayacak 

JAXA Ay Robot Top

2016 yılından bu yana geliştirilen robota yönelik çalışmalar, 2019 yılında Sony’nin ve 2021 yılında da Doshisha Üniversitesi’nin de katılımıyla sağlamlaştırıldı. Ispace’in, iniş aracını ve top şeklindeki robotu 2022 yılında hazır hale getireceği belirtildi. JAXA tarafından Ay yüzeyine gönderilecek olan top şeklindeki robot modelinin, 2029 yılında keşfe başlayacağı dile getirildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, ESA ve JAXA, COVID-19’un Çevresel Etkilerinin Anlaşılabilmesinin Önünü Açacak Olan Bir ‘Hackathon’ Etkinliği Düzenliyor 

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Çekilen Bir İstanbul Fotoğrafı Paylaştı! 

NASA, Uzay İklimi ile İlgili İki Operasyonel Görevi Onayladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz