Xiaomi de kendi akıllı gözlük modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Facebook’un ardından kendi akıllı gözlüklerini satışa sunacak olan Xiaomi, cihazın sadece fotoğraf çekmeyeceğini aynı zamanda mesaj ve bildirimleri gösterebileceğini belirtiyor. 

Facebook geçen günlerde Ray-Ban ile geliştirdiği ilk akıllı gözlük modelini görücüye çıkardı. Şimdi ise Xiaomi’den de benzer bir atak geldi. Çin merkezli teknoloji üreticisi Facebook’a meydan okuyan yeni akıllı gözlüklerini tanıttı. 

Xiaomi akıllı gözlük modeli 51 gram bir ağırlığa sahip. Gözlüklerde 5 MP’lik bir kamera bulunuyor. Ayrıca şirket kameranın ne zaman kullanıldığını gösteren bir gösterge ışığı da yerleştirmiş. 

Xiaomi’nin Akıllı Gözlükleri, dört çekirdekli bir ARM işlemci tarafından destekleniyor ve Android’de çalışıyor. Ayrıca, OLED’den daha yüksek parlaklığa ve daha uzun ömre sahip olduğu bilinen MicroLED görüntüleme teknolojisini kullanıyor. Şirket, teknolojinin daha basit bir yapıya sahip olduğunu ve bunun 4μm boyutunda tek tek piksellerle kompakt bir ekran oluşturmasını sağladığını söylüyor. Yine de çektiğiniz görüntüleri renkli olarak görüntüleyemezsiniz – Xiaomi, “karmaşık optik yapılardan yeterli ışığın geçmesine izin vermek için” tek renkli bir ekran çözümü kullanmayı tercih ettiğini söylüyor.

Şirket şöyle açıklıyor: “Lensin iç yüzeyine kazınmış ızgara yapısı, ışığın benzersiz bir şekilde kırılmasına izin vererek, onu güvenli bir şekilde insan gözüne yönlendirir. Kırılma işlemi, ışık huzmelerinin sayısız kez sıçramasını içerir ve insan gözünün tam bir görüntü görmesini sağlar, ve takarken büyük ölçüde artan kullanılabilirlik. Tüm bunlar, diğer bazı ürünlerin yaptığı gibi karmaşık çoklu mercek sistemleri, aynalar veya yarım aynalar kullanmak yerine tek bir mercek içinde yapılır.”

Sadece ikinci bir ekran olmayacak

Xiaomi’ye göre akıllı gözlükleri telefonunuz için sadece ikinci bir ekran olmayacak. Akıllı ev alarmları ve önemli kişilerden gelen mesajlar dahil olmak üzere size gösterilecek en önemli bildirimleri seçmek gibi birçok şeyi bağımsız olarak yapabilir. Cihazın navigasyon özelliği, haritaları ve yönleri gözünüzün önünde görüntüleyebilir. Ayrıca, telefonunuzu arayan kişinin numarasını da gösterebilir ve akıllı gözlüğün dahili mikrofonunu ve hoparlörlerini kullanarak aramayı yanıtlayabilirsiniz.

Bu mikrofon, Xiaomi’nin tescilli çeviri algoritmasının gerçek zamanlı olarak çevirebileceği konuşmayı da alabilecek. Gözlüğün çeviri özelliği aynı zamanda yazılı metinlerde ve kamera aracılığıyla çekilen fotoğraflardaki metinlerde de çalışır. Ne yazık ki, şirket henüz gözlük için bir fiyat veya lansman tarihi açıklamadı, gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook ve Ray-Ban’in Ürettiği İlk Akıllı Gözlük Ray-Ban Stories Tanıtıldı

Xiaomi, Akıl Hastalıkları ve Göz Yorgunluklarını Tedavi Edebilen Bir Akıllı Gözlük Geliştiriyor 

Huawei akıllı gözlük: Gentle Monster Eyewear ll ilk bakış & ön inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz