NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance bu ayın başında ilk örneğini başarıyla toplamıştı. Kızıl gezegenden toplanan örneklerin erken analizini yapan NASA araştırmacıları gezegende ‘uzun bir süre’ suyun bulunduğunu ortaya çıkardı. 

Şubat ayında insanlık tarihi için oldukça önemli bir adım atıldı. NASA’nın, Mars’ta yaşamın ayak izlerini tespit etmek için gönderdiği keşif aracı Perseverance başarılı bir şekilde iniş yaptı. 

2026 yılında örnekleri geri gönderecek

Bölgede yaşam izleri arayacak olan araç, ‘Jezero Krateri’nden numune toplayacağı bölgeyi belirlemek için geleneksel kameralar ve ultraviyole kameralar gibi bir dizi ekipman kullanıyor. Aracın, 2026 yılında ise toplanan örnekleri Dünya’ya geri göndermesi hedefleniyor. Bu bağlamda geçen ay ilk örneğini topladığı sanılan Mars keşif aracının örnek toplayamadığı ortaya çıkmıştı. NASA yeniden görevlendirdiği Perseverance’ın eylül ayının başında ise başarılı bir şekilde örnekleri toplayabildiği belirtilmişti. 

NASA şimdi yaptığı açıklamalarda ise, Mars keşif aracının topladığı örneklerin erken analizinin yapıldığını ve Mars’ta uzun bir süre suyun bulunduğunu belirtiyor. Perseverance’ın indiği bölge olan  Jezero Krateri’nden alınan örnekler gezegende milyonlarca yıldır suyun var olduğunu gösteriyor. Bu da, Mars’ın suyunun, onu mikroskobik yaşama nispeten uygun hale getirecek kadar kararlı olduğunu gösteriyor.

Tuz da bulundu

Görev ekibi ayrıca, örneklerden kayadan su akarken oluşmuş olabilecek önemli tuzları da tespit etti. Tuz, yalnızca Mars’ın eski su ceplerini hapsetmekle kalmamış, yaşam belirtilerini de koruyabilmiş olabilir.

Şimdiye kadar gelen iki örnek sadece bir kayadandı. Mars’ın sırlarını daha iyi anlamak çok daha uzun sürecek. Perseverance’ın bir sonraki konumu Güney Séitah olacak. Araç, Mars ve Güneş’in konumunu inceleyecek. Bu da aracın en az bir hafta numune toplayamayacağı anlamına geliyor. Ekim ayının başlarında yeniden örnek toplamaya başlayacak olan araç, gelecekteki tüm görevlerini tamamlayana kadar Dünya’ya geri dönmeyecek. 

İlginizi Çekebilir:

Perseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

NASA, Perseverance ’ın Mars’taki İlk Örneğini ‘Başarıyla’ Topladığını Açıkladı

Perseverance, Mars’tan İlk Renkli Fotoğrafı Gönderdi! 

Çin’in Mars Keşif Aracı Zhurong, Kızıl Gezegenin Yüzeyindeki İlk Test Sürüşünü Tamamladı! 

Haftanın En Yeni Teknolojileri – Moxie Mars’ta Oksijen Üretti, Sony Giyilebilir Klima!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz