17 ülkeye yayıldığı bilinen ve şu ana kadar 213 kişinin hayatını kaybettiği corona virüsünün, Çapa Tıp Fakültesi’nde Çin’li bir çocukta tespit edildiği iddia edildi. İddiaların sahibi olan Barış Yarkadaş, Çapa’da Çin’li bir çocukta virüsün kesin tanısının konulduğunu belirtti.

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, bugün resmi Twitter hesabından paylaştığı tweetlerde, dün akşam Çin’li bir ailenin, 6 yaşındaki kızlarının rahatsızlığı sebebiyle önce Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne getirdiğini burada hastaya yapılan ilk müdahalenin ardından ailenin eve gönderildiğini belirtti. Ailenin gece saatlerinde İstanbul Tıp Fakültesine başvurduğunu belirten Yarkadaş, Çapa’da çocuk hastaya ”corona virüsü tanısının’’ konulduğunu belirten tweetler attı.

Sağlık Bakanlığı’nın kendisini yalanlamaya çalıştığını aktaran Yarkadaş, çocuğun hastaneye getirilmesinin ardından aynı birimde bulunan hastaların bölümden çıkarıldığını söyledi. Halka gerçeklerin söylenmediğini belirten Yarkadaş, hastane görevlilerinin sadece maskeyle dolaştığını ve gerekli hiçbir önlemin alınmadığını aktardı.

Yarkadaş ayrıca, corona virüsü tanısının kesin olarak konulduğunu belirttiği Çin’li çocuğun hasta kayıt formunu da Twitter hesabından takipçileriyle paylaştı.

 

Sağlık Bakanlığı tedbirlerin alındığını söyledi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün sabah saat 9’da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda 11 bin Çin’li yolcunun tarandığını ve bu zamana kadar 70 yolcunun gözetim altında tutulduğunu aktardı. Koca, gözetim altında tutulan yolcuların hiçbirinde olumsuz bir vakayla karşılaşmadıklarını belirtti.

Bakan ayrıca, havaalanları dahil olmak üzere gerekli önlemlerin alındığını aktardı.

Dünya Sağlık Örgütü ”Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü corona virüsü sebebiyle dün akşam Cenevre’de bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan toplantıda Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom GhebreyesusCorona virüsü, Çin ile birlikte diğer ülkelere de yayıldığı için uluslararası halk sağlığı açısından acil durum ilan edildi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çin’in tüm anakıtalarına yayıldı

Tedavisinin bulunamadığı virüsün Tibet’te de görülmesinin ardından ölümcül virüs tüm Çin anakıtasına yayılmış oldu.

Şu ana kadar 213 kişinin ölümüyle sonuçlanan corona virüsü salgının belirlenen hasta vaka sayısı ise 7.000 üzerinde.

Corona virüsünün ana kaynağı hakkında resmi açıklama