Dünyaca ünlü otomotiv devi Ford, bugün çalışanlarına gönderdiği bir e-posta ile küçülmeye gittiklerini duyurdu. Bu küçülmeyle birlikte global çapta yaklaşık 3 bin çalışanın işten çıkarılması planlanıyor.

Pandemiyle birlikte baş gösteren ekonomik kriz, tüm dünyada etkilerini göstermeye devam ediyor. Küçük büyük birçok firma maliyetlerle baş edemez hale gelip küçülmeye hatta faaliyetine son vermeye yöneliyor. Küçük firmalar ticari faaliyetlerini tamamen sonlandırırken, global çapta faaliyet gösteren birçok firma da küçülmeye giderek istihdam azaltıyor.

Dünyanın her yerinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, dijital platformlardan NFT platformlarına, Teknoloji üreticilerinden otomotiv firmalarına kadar birçok marka üzerinde etkisini gösterdi. Samsung’un bir fabrikasını kapatacağı haberinden sonra bir kötü haber de Ford’dan geldi. Küresel çapta hizmet veren Ford, küçülmeye gideceğini resmen duyurdu.

3 Bin Çalışan İşsiz Kalacak!

Bugün gelen haberlere göre ülkemizde de uzun yıllardır varlığını sürdüren otomotiv devi Ford, ekonomik sıkıntılardan etkilenen bir diğer firma oldu. ABD merkezli şirket, çalışanlarına gönderdiği e-posta ile bazı işten çıkarmaların yaşanacağını duyurdu. Ford’un üst düzey yönetici kadrosunda yer alan Jim Farley ve Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford imzalı bir e-posta ile kötü haber çalışanlara gönderilmiş oldu.

Gönderilen e-mailde, şirketin maliyet yapısının ‘geleneksel’ ve rakiplere karşı ‘rekabetçi olmadığı’ gerekçesiyle şirketin kaynaklarının yeniden düzenlendiği bildirildi. Bu düzenlemeler bir dizi ekonomik tedbirle birlikte işten çıkarmaları da içeriyordu. Tüm çalışanları ilgilendiren bu işten çıkarmaların, ABD, Kanada ve Hindistan’da yoğunlaşacağı belirtildi.

İşten Çıkarma Haberleri Şimdiden Zarara Yol Açtı

Her firma gibi küresel ekonomik krizin etkileri altında ezilen Ford, ne yazık ki bu krizi en az hasarla atlatabilmek için kaynakları yeniden düzenleme kararı aldı ve bu kapsamda birçok çalışanı işten çıkaracağını açıkladı. Bunu bildirmek için gönderdiği e-mail, global çapta tüm çalışanları endişelendirdi. Ancak şirketin işten çıkarma eylemlerinin ABD, Hindistan ve Kanada’da yoğunlaşacağı belirtildi.

Bu haberin yayılması, tam da şirketin kaynak yönetimine en çok ihtiyacı olan dönemde hisselerde düşüşe neden oldu. Son durumda şirketin hisseleri New York borsasında değer kaybetti. Bu değer kaybı %5 olarak belirtildi. Bakalım şirket bu süreci hasar almadan atlatabilecek mi?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz