Mobil uygulama üzerinden sipariş alan ve kısa teslimat süresi sayesinde kullanıcı sayısını hızla arttıran Getir, Silikon Vadisi’nin önemli yatırımcısı Michael Moritz liderliğindeki bir grup yatırımcıdan 38 milyon dolarlık yatırım aldı.  

Türkiye’nin teknolojik girişimi GetirSir Michael Moritz’in liderliğinde bir grup yatırımcıdan 38 milyon dolarlık yatırım aldı. 2015 yılından bu yana tüm dünya için yeni bir pazar oluşturan ve uluslararası arenada da yatırımcıların dikkatini çeken Getir’e, Michael Moritz kişisel yatırım fonu Crankstart aracılığıyla 25 milyon dolar yatırım yaptı. Moritz’in ardından Brezilya ve Türkiye’den bazı yatırımcılar 13 milyon dolarlık ek fon sağladı. Getir Seri A turunu toplamda 38 milyon dolarlık yatırımla tamamladı. 

Getir uygulamasının kurucusu Nazım Salur, ilk teknolojik girişimi BiTaksi’nin başarısının üzerine Getir uygulamasını inşa ettiğini söyledi. Dünyada bir ilke gerçekleştirdiklerini ve yeni bir pazar oluşturduklarını söyleyen Salur, bu yatırım ile hem Getir için geliştirmeler yapacaklarını hem de yeni pazarlara açılacaklarını söyledi.  

Ünlü yatırımcı Sir Michael Moritz ise Getir uygulaması için ‘Taze bir tarifle, beklenmedik malzemelerle hazırlanmış bir Türk lokumu’’ ifadelerini kullandı. 

Seri A turunun gerçekleşmesini sağlayan Londra bazlı Numis Securities CEO’su Alex Ham da Getir’e ilişkin görüşlerini Financial Times’a şöyle paylaştı: “Getir’e olan dış ilginin Türkiye pazarına biraz ışık tutacağını umut ediyorum. Türkiye’de 20 tane daha Getir olmadığını bilsem de süper yetenekli bazı girişimcilerin ve gerçekten ilginç işlerin olduğunu biliyorum.” 

Getir, A turunun tamamlanmasıyla birlikte süratle B turunda 100 milyon dolarlık yeni bir fon oluşturmak için görüşmelere başlamış durumda. Bu ek yatırım Getir’in gerek yurtiçi büyümesini hızlandırmak gerekse de dış pazarlara açılmak için kullanılacak. 

Getir 2020 yılı bitmeden yurt dışında da hizmet vermeyi planlıyor. İlk yurt dışı hedefleri ise Londra. Daha sonra hedeflerinde São Paulo, Paris ve Mexico City var. 2019 yılının aralık ayında 1.5 milyon defa sipariş aşan getir, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Kocaeli’nde hizmet veriyor.  

Getir ile ilgili görsel sonucu

Getir nedir? 

Getir uygulaması içi sanal bir market diyebiliriz. Dondurmadan yumurtaya, sudan şarj aletine, bebek bezinden kedi mamasına, deterjandan sandviçe, sütten çikolataya binin üzerinde farklı ürün kalemine sahip olan Getir, hızlı bir şekilde banka ve kredi kartıyla alış veriş yapma imkanı sağlıyor. 

Getir uygulaması içi sanal bir market diyebiliriz. Dondurmadan yumurtaya, sudan şarj aletine, bebek bezinden kedi mamasına, deterjandan sandviçe, sütten çikolataya binin üzerinde farklı ürün kalemine sahip olan Getir, hızlı bir şekilde banka ve kredi kartıyla alışveriş yapma imkanı sağlıyor.