Salı, Eylül 29, 2020
Ana Sayfa Haber İBB Tarafından Hazırlanan Martı Düzenlemesi ile İlgili İlk Detaylar!

İBB Tarafından Hazırlanan Martı Düzenlemesi ile İlgili İlk Detaylar!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yakın zamanda elektrikli scooter kullanımına yasal düzenleme getirileceğine işaret etmesinin ardından İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), yeni bir Martı düzenlemesi hazırladı. Aktarılan detaylara göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de paylaşılan yönerge taslağı, 23 Temmuz’da gerçekleşecek UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısında görüşülecek.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kısa bir süre önce elektrikli scooter kullanıma yasal düzenleme getirilmesi gerektiğine işaret ettiği bir açıklama yapmıştı. Konuyla ilgili bir düzenleme taslağı hazırlandığını ifade eden Karaismailoğlu, açıklamasında “Son dönemde scooter (martı) kullanımı çok arttı. Dikkatimizi çekiyor. Bu güzel bir şey. Ancak onlarla ilgili beyin jimnastiği yapıyoruz. Ama nasıl olacağı netleşmedi. Mutlaka bir düzenleme gelecek. Sonuçta yolcu taşıyorlar. ‘Ben vergi veriyorum’ demekle olmuyor. İşin içine yolcu taşımacılığı girdiğinde, trafiğe çıkma girdiğinde yapılması gereken bazı şeyler var” ifadelerini kullanmıştı.  

Yaşanan gelişmeler sonrası İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), “Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemleri’ne İlişkin Düzenleme” adı altında yeni bir Martı düzenlemesi hazırladı. Düzenlemenin hem kiralama hizmeti veren kurumları hem de elektrikli kaykay kullanıcılarını kapsadığı ifade edildi. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de paylaşılan yönerge taslağı, katılımcılık ilkesi gereği birçok paydaşa sunularak son haline getirildi. Bu doğrultuda; sektörde faaliyet gösteren firmalar, ulaşım uzmanı akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarına taslak metin gönderilerek görüş alındı.  

İBB Martı Düzenlemesi

Aktarılan detaylara göre; hazırlanan düzenleme, 23 Temmuz’da gerçekleşecek UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısında görüşülecek. İBB, yönerge ile beraber elektrikli scooter hizmeti veren firmaları lisanslayarak kayıt altına alacak. Her elektrikli scooter’ın tüm yönlerden görünen bir kimlik numarası olmasını zorunlu kılan yönerge, işletme sahiplerini hizmet verdikleri scooter’ları “devrilme sensörü” gibi birçok teknolojik özellikle donatmakla yükümlü kılacak. ‘Devrilme sensörü’ sayesinde kaza geçiren kullanıcılar ile hemen iletişime geçme ve acil yardım talebini alma zorunluluğu da getirilecek. Yönerge ayrıca, Martı’ya binen kişi sayısını da 1 kişiyle sınırlayacak ve elektrikli scooter’ların, 18 yaşın altındakiler tarafından kullanılmamasına yönelik de yasal bir dayanak hazırlayacak.  

İşte İBB tarafından hazırlanan Martı düzenlemesi taslağından ilk detaylar! 

İBB Martı Düzenlemesi Detaylar

Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan’ın edindiği bilgilere göre; İBB tarafından hazırlanan Martı düzenlemesi ile ilgili yönergenin “Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi İşletici ve Kullanıcı Yaptırım Cetveli” bölümünde şu detaylar yer alıyor: 

 • İşletici şirket merkezinin veya kullanıcı bilgilerin tutulduğu veri merkezinin Türkiye’den taşınması durumunda, Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi Lisansı iptal edilir.
 • İşleticinin tasfiye olması durumunda, Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi Lisansı iptal edilir.
 • Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi Lisansının vizelenmemesidurumunda, 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti bedeli ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır. 2. Tekrar ve sonrası ihlalinde lisans iptal edilir.
 • İşleticinin, kendi sistemleri üzerinde yapılan seyahatlerle ilgili, anlık veya periyodik olarak istenilen bilgilerin İBB ile paylaşılmaması durumunda, 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti bedeli ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır. 2. Tekrar ve sonrası ihlalinde lisans iptal edilir.
 • Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi azami ücret tarifesine uyulmaması durumunda, İlk ihlalde 3000 X Elektrikli Kaykay Açılış ücreti, ikinci ihlalde 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti, 3. İhlalde 10000 X Elektrikli Kaykay Açılış ücreti ceza uygulanır ve 30 gün süre lisans askıya alınır. 4. İhlalde lisans iptal edilir.
 • 0°C altındaki sıcaklıklarda, kar yağışının, sağanak yağmurun ve kuvvetli rüzgarlı hava şartlarının olduğu bölgelerde hizmet verilmesi/Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yağmur, kar yağışı veya fırtına, kasırga, hortum vb. doğal afetlerin olacağı öngörülen havalarda elektrikli kaykay kullandırılması/Bu şartlar oluştuğunda işletici tarafından tüm kullanıcılarına uygulama üzerinden uyarı gönderilmemesi durumunda, ilk ihlalde 3000 X Elektrikli Kaykay Açılış ücreti, ikinci ihlalde 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti ceza uygulanır. 3. ihlalde lisans iptal edilir.

İBB Martı Düzenlemesi

 • Çalışma Belgesi olmayan bir elektrikli kaykayın çalıştırılması durumunda, 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır.
 • Elektrikli kaykay kullanımı esnasında sürüş güvenliğin sağlanması adına işletici tarafından kask, dizlik, reflektörlü ceket gibi koruyucu ve görünürlüğü arttırıcı ekipmanların kullanılması konusunda hatırlatma/bilgilendirme yapılmaması durumunda, 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır.
 • Elektrikli Kaykay Paylaşım duraklarında en az 5 elektrikli kaykay için bağlanma noktası sağlanamaması durumunda, 1000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır.
 • Elektrikli kaykay duraklarında elektrikli kaykaylar park halinde yuvalara kilitlenerek şarj edilememesi durumunda, 5000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır.
 • Kullanıcıların yolculuk sonrasında elektrikli kaykayları duraklardaki yuvalara kilitlememesi durumunda, 30 gün süre ile Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi üyeliği askıya alınır.
 • Kullanım sonrasında elektrikli kaykayların yuvalara kilitlendiğine dair bilginin mobil uygulama ya da SMS yolu ile kullanıcılara sunulmaması durumunda, 1000 X Elektrikli Kaykay açılış ücreti ceza uygulanır, söz konusu ihlal konusu giderilene kadar lisans askıya alınır.

İBB Martı Düzenlemesi

 • 18 yaş altındaki kişilerin elektrikli kaykay paylaşım sistemini kullanması durumunda, kullanımın yapıldığı sırada kullanılan TCKimlik nosuelektrikli-kaykay paylaşım sisteminde bir yıl boyunca bloke edilir. Aynı kimlik nosu ile bir yıl boyunca hizmet alınamaz. 
 • Elektrikli kaykay kullanımının aynı anda birden fazla kişi yapılması durumda, 30 gün süre ile Elektrikli Kay-kay Paylaşım Sistemi üyeliği askıya alınır.
 • Elektrikli kaykay kullanımı sırasında kulaklık kullanılması durumda, 30 gün süre ile Elektrikli Kay-kay Paylaşım Sistemi üyeliği askıya alınır.
 • Elektrikli kaykaylar ile toplu taşıma araçlarına binilmesi durumunda, 30 gün süre ile Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi üyeliği askıya alınır.

Kaynak: haberturk.com ve dokuz8haber.net

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Martılara Yasal Düzenleme Yolda! 

Martı elektrikli bisiklet de kiralamaya başladı!

Otonom Elektrikli Scooter Yolda: Artık Scooter’lar Kapınıza Gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son 2 Yılın En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon diğer adıyla canlandırma, teknoloji alanında yaşanan gelişmelerle birlikte sinemadaki yerini daha da önemli hale getirdi. Genelde çocuklara yönelik içerik üreten bir sektör olarak...

Dell Tiger Lake İşlemcili XPS 13 2020 Dizüstü Bilgisayar Serisini Duyurdu

Dell, XPS 13 ve XPS 13 2’si 1 arada modellerini yeniliyor. Şirket hem XPS 13’te hem de XPS 13 2’si 1 arada modelinde Intel’in...

Google Pixel 5’in Fiyatı Twitter’dan Yanlışlıkla Paylaşıldı

Google ’ın merakla beklenen yeni akıllı telefonu Pixel 5 ‘in fiyatı yanlışlıkla açıklandı. Normalde şirketin 30 Eylül’de düzenleyeceği etkinlikte Pixel 5’in fiyatının açıklanması bekleniyordu....

Herkesin İzlemesi Gereken Amazon Prime Filmleri

Çevrimiçi dizi, film platformları arasında Türkiye’de ki yerini alan Amazon Prime hem orijinal içerikleriyle hem de geniş arşiviyle oldukça ses getirdi. 30 gün ücretsiz...

Samsung Zorlu Şartlara Dayanabilen Yeni Tableti Galaxy Tab Active 3’ü Tanıttı

Samsung, Galaxy Tab Active 3 ile dayanıklı tablet serisine bir yenisini daha ekliyor. Zorlu şartlara dayanıklı olduğu belirtilen Samsung'un yeni tableti bazı Avrupa ve...