Tidal Erişim Engeli Kalktı

Ekim ayı başında yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi kapsamında ‘Tidal’ için getirilen erişim engeli kalktı. Platformun, kısa bir süre önce ‘RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu)’ ile iletişime geçerek lisans başvurusunda bulunduğu biliniyordu.  

Ekim ayı başında yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi, internet üzerinden yayıncılık yapan tüm platformlara Türkiye’de temsilci atama ve ‘RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu)’ten yayın lisansı alma zorunluluğu getiriyordu. RTÜK, bu kapsamda yayıncı platformların merkezleriyle iletişime geçerek Türkiye’de yayın lisansı almaları için çağrıda bulunmuştu. İletişime geçilmesinin ardından söz konusu platformlara, 72 saat süre veriliyordu. 72 saat sonunda, lisans başvurusu yapılmaması durumunda ise ilgili platforma erişim engeli getiriliyordu. 

Bu süreç içerisinde; Netflix, Amazon Prime Video, MubiSpotify ve Deezer, RTÜK ile iletişime geçerek lisans başvurusunda bulundu. Fakat popüler müzik platformu ‘Tidal’ın lisans başvurusu yapmaya yanaşmaması, 72 saatlik sürenin sonunda platforma erişim engeli getirilmesiyle sonuçlandı. Yaşanan gelişmeler sonrası Tidal, konuyla ilgili tavrını değiştirdi. Platform temsilcileri, RTÜK ile iletişime geçerek gerekli işlemleri başlatmak üzere bilgi aldı ve lisans başvurusu yaptı. Bunun üzerine, ‘Tidal’ için getirilen erişim engeli de kısa bir süre önce kalktı. Kullanıcıların, güncel olarak platformun internet sitesi ve mobil uygulamasına Türkiye ağından erişim sağlayabildiği ifade edildi. 

RTÜK Başkanı, ‘Tidal’ yetkililerinin yayın lisansı başvurusuna ilişkin açıklama yapmıştı 

RTÜK Tidal Yayın Lisansı

Diğer yandan; RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, kısa bir süre önce ‘Tidal’ isimli müzik platformunun yayın lisansı başvurusu yapması ile ilgili açıklama yapmıştı. Şahin, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “RTÜK, uluslararası kuruluşları Türkiye’de lisanslamaya devam ediyor. Tidal da lisans alma müracaatı yaptı” ifadelerini kullanmıştı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

RTÜK, ‘Tidal’ İsimli Müzik Platformuna Erişim Engeli Getirdi 

RTÜK Uyardı: “Deezer ve Tidal 72 Saat İçinde Lisans Başvurusu Yapmalı”

RTÜK, Netflix ve Amazon Prime’ın Yayın Lisansı Aldığını Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz