2017 yılında bu yana Türkiye’de erişim engeli bulunan çevrim içi konaklama rezervasyonları hizmeti sunan Booking.com ’un erişime yeniden açılacağı ifade ediliyor. Şirketin Türkiye’de ofis açmak için çalışmalarını hızlandırdığı ve ülkemizde elde ettiği cirodan yüzde 7.5 seviyesinde vergi vereceği belirtiliyor.

Çevrim içi konaklama hizmeti sunan Booking.com’un Türkiye’de erişime yeniden açılacağı iddia ediliyor. Sabah Gazetesi’nde yer alan bir habere göre, Booking.com’un Türkiye’de ofis açmak için çalışmalarına başladığı ve 1 Ekim’de resmi olarak yürürlüğe giren Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında cirosunun yüzde 7.5’i kadar vergi vermeyi kabul ettiği belirtiliyor. Bu bağlamda Booking.com’a gelen erişim engelinin kalkması planlanıyor. 

Booking.com ‘un haksız rekabet yarattığı ifade edilmişti

3 yıl aradan sonra erişim engelinin kaldırılacağı söylenilen Booking.com, haksız rekabete neden olduğu sebebiyle ülkemizde erişim engeliyle karşılaşmıştı. Bu süreçte Türkiye’de ülkemizdeki tatilciler tarafından kullanılamayan Booking.com yurtdışındaki kullanıcılar tarafından Türkiye’de kullanılabiliyordu. Ancak elde edilen bilgilere göre, Booking.com artık Türkiye’deki tatilciler tarafından da kullanılabilecek.

Sabah’ta yer alan bilgilere göre, Hollanda merkezli çevrim içi konaklama hizmeti sunan Booking.com’un Ticaret, Maliye ve Turizm Bakanlığı ile çeşitli görüşmeler yürüttüğü ifade ediliyor. Söz konusu görüşmeler sonucunda ise Booking yetkililerinin Türkiye’de ofis açmak için 500 bin lira teminat ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Bu bağlamda şirketin birkaç gün içerisinde Türkiye’de ofis açacağı söyleniyor. 

Booking.com’un erişim engeline sebep olan haksız rekabet ifadelerinin ise mahkeme kararı ile kaldırılmasına karar verildiği belirtiliyor. Bu bağlamda Booking.com’da yer alan “booking.com olarak en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi kurmayı amaçlıyoruz”, “En düşük fiyatlar” ve “Booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı veya kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir” söylemleri hem mobil hem uygulamadan hem de internet sitesinde yer alamayacak.

İlginizi Çekebilir:

Facebook Yönetiminin, Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Türkiye’de Temsilci Bulundurmama Kararı Aldığı İddia Edildi 

Independent Türkçe’ye Erişim Engeli Hakkında Açıklama

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz