Google, Gmail için oluşturduğu uçtan uca şifreleme özelliğini Workspace kullanıcılarına sundu. Şimdilik beta aşamasında olan güvenlik katmanı, özellikle işletmeler için hayati önem teşkil edecek gibi görünüyor.

ABD merkezli Google, e-posta hizmeti olan Gmail için büyük bir önem teşkil eden yeni bir özellik duyurdu. Şirketin resmi blog sayfasında yaptığı açıklamada, Gmail’e uçtan uca şifreleme yapabilen yeni bir sistem entegre edildiği açıklandı. Şu anlık beta aşamasında olan uçtan uca şifreleme özelliği, önümüzdeki dönemlerden itibaren tüm kullanıcılar için kullanılabilecek.

Gmail’in söz konusu özelliği, özellikle işletmeler için çok önemli olacak. Çünkü kurum ve kuruluşlar, bu özelliği kullanmaya başladıktan sonra ekstra bir güvenlik katmanına sahip olacaklar. En başta Google, e-postalardaki hassas bilgi ve belgelere ulaşamayacak. E-posta içeriği, tamamıyla şifrelenmiş olacak.

Yeni Özellik, İsteğe Bağlı Olarak Kullanılacak

Gmail için hazırlanan uçtan uca şifreleme özelliği, kişilerin isteğine bağlı olarak kullanılabilecek. Bu özellik aktifleştirildiğinde emojiler, imzalar ve Akıllı yazma gibi bazı özellikler devre dışı kalacak. Ross Richendrfer isimli Google sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre uçtan uca şifreleme gerçekten çok önemli olacak.

Google tarafından yapılan açıklamada Gmail’in uçtan uca şifreleme özelliğinin beta sürecine dahil olmak isteyenlerin. Google destek merkezi tarafından sunulan bir formu doldurmaları gerekiyor. Ek olarak bu hizmetten faydalanmak için Google Workspace’in Enterprise Plus, Education Standard veya Education Plus paketlerinden bir tanesinin satın alınmış olması gerekiyor.

Uçtan Uca Şifrelemenin Önemi

Gün geçtikçe daha fazla yaygınlaşan uçtan uca şifreleme sistemleri, iki taraf arasındaki bir iletinin sadece o iki taraf tarafından görülebilmesini sağlıyor. Örneğin bu iletinin gönderilmesinde aracı olarak çalışan Google veya WhatsApp gibi bir şirket bu sayede iletinin içeriğini göremiyor. Böylelikle gizli kalması istenen veriler, yalnızca alıcı ile gönderici tarafından görülebiliyor. Ayrıca bilgisayar korsanlarına karşı da ek bir güvenlik sağlanmış oluyor. Uçtan uca şifrelemede şifrelenmiş iletiyi alan veya gönderen kişi direkt olarak hacklenmezse verilere ulaşmak mümkün olmuyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda birçok ünlü ismin iCloud hesapları eklenmiş ve bu kişilerin uygunsuz görüntüleri tüm internet ortamlarına yayılmıştı. Bu da uçtan uca şifreleme sistemleri gibi çeşitli güvenlik önlemlerinin veri sızıntıları için ne kadar çok önemli olduğunu göstermişti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz