İşten çıkarma furyasına Xiaomi’nin de katılacağı ortaya çıktı. Çinli şirket, akıllı telefon satışlarındaki ve gelirlerindeki düşüşe bağlı olarak Çin’de 35.000 kişiden oluşan personelin yaklaşık %10’unu işten çıkarmayı düşünüyor.

Dünya çapındaki birçok şirket, COVID-19 pandemisinden sonra yaşananlara bağlı olarak son aylarda çalışanlarını işten çıkarıyordu. Meta, Amazon ve Twitter gibi şirketler, bunların başında geliyordu. Kısa bir süre önce de Tesla’nın 2023 yılının ilk aylarında benzer bir işten çıkarma yapacağı belli olmuştu.

Son gelişmeyle birçok haber ajansı, Çinli şirket Xiaomi’nin de böyle bir hamle yapmayı düşündüğünü duyurdu. Gelen bilgilere göre şirket, Çin’deki personelinin yaklaşık %10’una yakınını kovacak. Bu oran, şirketin 3500’e yakın insanın işinden olacağını gösteriyor.

İşten Çıkarmaların Nedeni, Gelir Kaybı ve Akıllı Telefon Satışlarının Düşmesi

Gelen haberler arasında Xioami’nin akıllı telefon ve internet dahil olmak üzere birçok farklı departmandan çalışanları çıkaracağı yer alıyor. CNN’e göre teknoloji devinin bu hamlesi, gelirlerin Çin’deki COVID kısıtlamaları ve elektronik cihazlara olan talebin azalması nedeniyle bu yılın üçüncü çeyreğinde 2021’in aynı dönemine oranla %10 düşmesinin sonrasında geliyor. Şirketin gelirlerinin %60’ını oluşturan akıllı telefon satışlarının da %11 azaldığını belirtelim. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde iş gücünde azalmaya gidilmesine neden oluyor.

Dev şirket, yıl içinde buna benzer bir adım atarak 2022’nin ilk dokuz ayında 1500 kişiyi işten çıkarıp iç gücünü azaltmıştı. Yayınlanan belgeler de eylül ayı itibarıyla şirketin çoğunluğu Çin’de olmak üzere toplam 35000 çalışanına sahip olduğunu bize gösteriyor. Yeni işten çıkarmalarla bu sayı 31.500-32.000 seviyeleri arasına düşecek gibi görünüyor.

İşten Çıkarmalar, Çin’in Artan Ekonomik Sorunlarla Mücadele Ettiği Döneme Denk Geliyor

Xiaomi’nin işten çıkarmalarının Çin’in artan ekonomik problemlerle mücadele ettiği zamana denk geldiği görülüyor. Üç yıldan beri devam eden kısıtlamalar, birçok farklı sektörden işletmeleri sert şekilde vurarak işsizliğin artmasına neden olmuştu. Hükümetin yayınladığı istatistikler ise kentsel işsizlik oranının %5,7 artarak son ayların en yüksek seviyesine geldiğini göstermişti.

Ülkede en önde gelenlerden olan teknoloji sektörü de bu krizden oldukça etkilendi. CNN’in tahminlerine göre e-ticaret şirketi Alibaba, ilk dokuz ayda 15.000, oyun devi Tencent ise 4.000 çalışanını işten çıkardı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz