Google Android 11 ile birlikte, yeni bir özelliği kullanıcıya sunabilir. Şirketin geçen sene duyurduğu Canlı Altyazı özelliği Android 11 ile telefon görüşmelerinde kullanılabilecek. Teknoloji üreticisi geçen sene bir erişilebilirlik özelliği olan Canlı Altyazı özelliği üzerinde çalışmaya başladığı ortaya çıkmıştı. Edinilen yeni bilgilere göre, Android 11’in Geliştirici Önizlemesi kodları üzerinde yapılan bir inceleme, Google’ın bu konuda çalışmaya devam ettiğini gösteriyor.

Google 2019 yılında düzenlediği I/O etkinliğinde erişilebilirlik özelliklerinde yer alan Canlı Altyazılar’ı tanıtmıştı. Söz konusu özelliğin Android 11 ile birlikte telefon görüşmelerinde de kullanılabileceği ortaya çıktı. Erişilebilirlik özelliklerinde bulunan Canlı Altyazılar özelliği, üç ayrı makine öğrenme sistemiyle çalışıyor. Yeni özellik medya dosyalarında bulunan İngilizce konuşmaları algılıyor ve buna bağlı olarak otomatik şekilde altyazı düzenliyor. 

Google’ın geçen sene duyurduğu Canlı Altyazı özelliği ilk olarak Pixel 4’lerde kullanıma sunulmuştu. Google daha sonra ise Pixel 3a, Pixel 3, Pixel 2 ve Samsung Galaxy S20, OnePlus 7T ve OnePlus 8’de de söz konusu özelliği aktif etmişti. 

Telefon Görüşmelerinde Canlı Altyazı Özelliği 

Google’ın öncelikli olarak Pixel akıllı telefonlarda kullanıma sunduğu özellik, işlevselliği bakımında herhangi bir güncelleme almamıştı. Ancak ortaya çıkan Android 11’in Geliştirici Önizlemesi kodlarının incelenmesinin ardından, Google’ın söz konusu özelliği geliştirmeye başladığını ortaya koydu. Şirket, Canlı Altyazı özelliğini telefon görüşmelerinde kullanabilmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor. 

İncelenen Android 11 Geliştirici Önizlemesi’nin Kişiselleştirme Hizmetleri’nin 2.13.302920511 sürümünün incelenmesinin ardından Canlı Altyazı’nın telefon görüşmelerinde kullanılmasına izin verilebileceğini gösteren kodlar görüldü.

Google’ın geçen sene duyurduğu ve bazı telefonlarda kullanıma aktif ettiği Canlı Altyazı özelliğinin bir telefon görüşmesi sırasında etkinleştirildiğinde kullanıcılar telefon görüşmesinin tüm taraflarına konuşmanın altyazılı aktarıldığı bildiriliyor. İncelenen kodlarda görüldüğü gibi, bildirim telefon görüşmesinin taraflarına bir ses yardımıyla iletiliyor. 

Canlı Altyazı’nın dayandırıldığı Application Programming Interface (API) şu an için sesli aramalarda sesleri yakalamaya izin vermiyor. Ancak Android 11’in Geliştirici Önizleme 3 sürümüne eklenen yeni izinlerle söz konusu kısıtlamasının kaldırılması bekleniyor. 

Kaynak: Link

İlginizi Çekebilir:

Google Meet sayfa düzeni, Zoom’a benzer bir tasarıma geçiş yapıyor

Google’dan sonra Apple da koronavirüs için hareketlilik raporu yayınlamaya başladı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz