Google, Play Store’a can sıkıcı reklamları ve sahte kripto uygulamalarını hedef alan bir dizi yeni güncelleme getiriyor.

Google Play Store, neredeyse tüm Android kullanıcılarının kullandığı ana platform olarak karşımıza çıkıyor. Android cihazlarda gereksinim duyulan tüm uygulamalar, Play Store kullanan araçlarda bu platform üzerinden indirilebiliyor. Elbette bu uygulamaların hepsi iyi niyetli olmuyor. Google, Play Store’a bu konuda kullanıcıların güvenliğini ve rahatını sağlamak için bir dizi yeni kurallar getiriyor.

Google Play Store’da Can Sıkıcı Reklamlara Karşı Savaş Başladı!

Google, Android uygulamalarındaki can sıkıcı, atlanamayan reklamları ve Play Store’daki genel kötü davranışları azaltmayı amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda birkaç kategorideki kurallar daha spesifik hale getiriliyor ve geliştiricilerin mevcut kuralları aşmak için kullanmış olabileceği boşluklar daraltılıyor.

Google, 30 Eylül’de yürürlüğe girecek olan güncellenmiş kuralların “Google Play uygulamalarını kullanan kullanıcılar için yüksek kaliteli deneyimler” sağlamaya yardımcı olacağını belirtiyor. Yeni politika, uygulamaların kullanıcı karşısına 15 saniye sonra kapatmaya izin vermeyen tam ekran reklamlar çıkaramayacağını belirtiyor. Ayrıca abonelik satan uygulamalar için geliştiricilerin, uygulama içerisinde abonelikleri iptal etmek için “kullanımı kolay, çevrimiçi bir yönteme” bağlantı vermeleri gerekiyor.

Google’ın Düzenlemeleri Reklamlarla Sınırlı Kalmıyor!

Reklamlara ve abonelik düzenlemelerine ek olarak Google, uygulamaların aşılar, onaylanmamış tedaviler veya dönüştürme tedavisi gibi diğer zararlı sağlık uygulamaları hakkında yanıltıcı bilgiler içeremeyeceğini söyleyen bir bölüm ekleyerek sağlıkla ilgili yanlış bilgileri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Buna ek olarak şirket, insanları izlemek için kullanılan uygulamalarla ilgili de yeni kurallar getiriyor. Bu kurallara göre, kişileri izlemek için kullanılan uygulamaların, play store üzerinde sizi izleyebileceğini belirten bir imge kullanması gerekiyor. Bu uygulamalara, sadece çalışanları ve çocukları izleme izni veriliyor. Bunun dışındaki kişilerin, eş de olsa izlenmesi yasaklanıyor.

Play Store kurallarıyla önlenmek isteyen bir başka durum da sahte kripto para uygulamaları oluyor. Bu uygulamalar, yeni düzenlemeler ışığında Play Store’dan kaldırılıyor ve uygulama simgesinde yahut uygulama içinde kripto paraların sembollerinin kullanılmasına kesinlikle izin verilmiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz