youtuber-kdv-teknosafari

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’ye göre, YouTuber dahil sosyal içerik üreticileri ve uygulama geliştiriciler, KDV istisnasından yararlanacak. Uygulama, 1 Ocak 2022 itibari ile yürürlükte olacak.

Geçtiğimiz aylarda internette içerik paylaşanlar ve uygulama geliştiricileri için bir düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeye göre sosyal ağlar üzerinde içerik üreten kişiler, yıllık geliri 650 bin TL altında ise %15, bu miktarın üzerinde ise %40 vergi ödeyecekti.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte, yeni bir karar alındı. Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ adı ile yayınlanan tebliğ ile, içerik üreticileri ve uygulama geliştiricileri, KDV’den istisna edildi.

yazilim-vergi-uygulama-teknosafari

Resmi Gazete’de yayımlanan karar şu şekilde:

“3065 sayılı Kanunun (17/4-a) maddesinde, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetler KDV’den istisna edilmiştir.

Söz konusu istisna, 1/1/2022 tarihinden itibaren söz konusu madde kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetlere uygulanacaktır.”

Buna göre,

“1/1/2022 tarihinden itibaren, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetler üzerinden KDV hesaplanmaz.”

İlginizi Çekebilir:

Zoom ve benzeri konferans uygulamalarına Türk rakip: OctaMeet

LG, S95QR Soundbar modelini CES 2022 ile tanıtacak

Türk Devletleri Teşkilatı, uzayda iş birliği kararı aldı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz