NBA’in efsane ismi Kobe Bryant’ın Kaliforniya’da bir helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından sosyal medyada 2012 yılında atıldığı iddia edilen bir tweet dolaşmaya başladı. Söz konusu tweet’te Kobe Bryant’ın bir helikopter kazasında öleceği söyleniyordu. Dün bu tweet’in sahte olduğu iddia edilmişti fakat, Carbon yazılımının geliştiricisi yaptığı açıklamada Tweet’in doğru olduğunu açıkladı 

Tüm dünyayı üzen helikopter kazasıyla ilgili ortaya yeni söylentiler ve haberler atılmaya devam ediyor. Kobe Bryant’ın hayatını kaybettiği kaza sonucunda ortaya çıkan tweet, sosyal medyada büyük yankı uyandırmış ve insanlar söz konusu tweet’le ilgili birçok paylaşım yapmıştı.

Kobe Bryant’ın bir helikopter kazasında öleceğini iddia eden tweet’i, Dotnoso isimli bir kullanıcı 13 Kasım 2012 tarihinde paylaştı. Bryant hakkında böyle bir tweet’in sosyal medyada dolaşması binlerce insanın dikkatini çekti.

2012 yılında atıldığı iddia edilen tweet:

Bazı sosyal medya kullanıcıları söz konusu tweet’in sahte olduğunu iddia etmişti. Carbon yazılımının geliştiricisi M. Salah Esmaeili konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Birisi, 2012’de Kobe Bryant’ın bir Helikopter kazasında öleceğini tweetledi ve bu tweet’i atarken @CarbonApp’i kullanmış.” ifadesini kullanarak sosyal medyada çıkan tartışmalara açıklık getirdi. “Karbon v2.5 2013’te çıktığı için insanların bu konuda kafası karıştı. Tweet, daha önceki bir Karbon sürümü olan @CarbonWebOS kullanılarak tweetlendi. Daha sonra aynı API anahtarlarını kullandık ve Android’e taşındığında etiketi Carbon 2.5 olarak değiştirdik.”

https://twitter.com/salehsmaeili/status/1221759516842373120

 

Esmaeili’nin bu açıklaması sonrası bir kullanıcı sonuç olarak “Bu tweet doğru mu değil mi?” sorunu yöneltti. Esmaeli ise “Doğru” yanıtını paylaştı.

https://twitter.com/salehsmaeili/status/1221915085632872448

Buna göre 2012 yılında Kobe’nin nasıl öleceği hakkında atılan tweet’in atılış tarihi doğru. Sosyal medyada bu tweet oldukça konuşulmuştu.

The Simpsons, Kobe Bryant’ın helikopter kazasına daha önce yer vermiş