Haksız fiyat artışlarını şikayet etmek

Başta maske, kolonya ve dezenfektan olmak üzere bir dizi ürün için coronavirüsü fırsat bilip haksız fiyat artışı yapıldığı iddiaları sosyal medyada sıkça gündeme geliyor. Ticaret Bakanlığı, tüketicileri şikayet etmeleri için HFA-Bildirim uygulamasını kullanmaya davet ediyor. Peki haksız fiyat artışı şikayet bildirimi nasıl yapılır? 

Coronavirüs sebebiyle maske, dezenfektan ve kolonya başta olmak üzere bir dizi ürüne son günlerde çok ciddi talep oluştu. Bu ürünlerin birçok markette tükendiği ve tüketiciler tarafından bulunamadığı gelen haberler arasında. Bu ürünlere olan yoğun talep dolayısıyla durumdan istifade ederek haksız fiyat artışı yapan bazı işletmeler, yüksek gelir elde ediyor. Bu konuda harekete geçen Ticaret Bakanlığı, tüketicileri haksız fiyat artışı şikayetleri için HFA Bildirim uygulamasını kullanmaya davet etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 11 Mart gecesi yapılan coronavirüs açıklaması sonrasında birçok tüketici, coronavirüse karşı korunabilmek için çeşitli ürünlere yöneldi. Bu ürünler arasında maske, dezenfektan ve kolonya geliyor. Durumu fırsat bilen bazı işletmelerde ise ürünlere kısa sürelerde yüksek oranlarda zam yapıldığına dair şikayetler sosyal medyada dolanıyor. 

Tüketicilerin hijyen ve temizlik ürünlerine olan yoğun talebi, birçok mağazada ürünlerin tükenmesine yol açtı. Zor bulunur hale gelen bu ürünlerin fiyatlarına zam yapıldığı birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından dile getiriliyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada HFA Bildirim uygulaması ile vatandaşların bakanlığa şikayette bulunabileceği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın HFA – Bildirim Uygulaması İncelemesi:

Coronavirüs Türkiye’de yayılmaya devam ediyor

Dünyada ve Türkiye’de vaka sayısının gittikçe artıyor olması, ülkeleri olağanüstü önlemler almaya itiyor. Birçok ülkede okullar tatil edildi, sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD, İtalya ve İspanya gibi ülkeler de ise OHAL (Olağanüstü Hal) ilan edildi. Türkiye’de ise yapılan resmi açıklamalara göre açıklanan 18 coronavirüs vakası bulunuyor. İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği’ne göndermiş olduğu yeni ” Coronavirüs Tedbirleri ”nde ise şu ifadelere yer verildi: Genelgeye göre, “umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşların çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı gerekçesiyle, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan-düğün salonu, çalgılı-müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları (atari, playstation vb.), her türlü kapalı çocuk oyun alanları (alışveriş merkezi ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezlerinin faaliyetleri” geçici bir süreliğine bugün saat 00.00 itibarıyla durdurulacak.

Coronavirüs vaka sayıları canlı olarak nasıl takip edilir?

OKULLAR TATİL, MAÇLAR SEYİRCİSİZ, MARKETLER TALAN! – DigiToll #6