Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS 2.0 ‘nin geliştirici beta sürümünü yayınladı. Şirket için adeta bir dönüm noktası olan yeni işletim sistemini destekleyecek akıllı telefonların listesini de açıklandı. HarmonyOS 2.0 sürümüne erişim sağlamak isteyen kullanıcılar başvuru yaparak yeni işletim sistemini deneyimleyebiliyor.

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei, ABD ile yaşadığı ticari savaştan ötürü Google servislerini kullanamaz hale gelmişti. Şirket için büyük bir kayıp olan bu durum için ise Huawei uzun zamandır üzerinde çalıştığı HarmonyOS işletim sistemiyle çözmeye karar vermişti. Beklenilen oldu ve şirket HarmonyOS olarak adlandırdığı kendi işletim sisteminin 2.0 geliştirici beta sürümünü yayınladı. Dileyen geliştiriciler artık Huawei’nin kendi işletim sistemi HarmonyOS’da yer alan özellikleri inceleyebilir.

HarmonyOS 2.0 desteğini alan akıllı telefonlar

Huawei’nin bugün betasını yayınladığı HarmonyOS 2.0’ın geliştirici sürümünü şirket, iş ortaklarına ve bağımsız geliştiricilere başvuru yapmaları halinde sunuyor. Ancak dikkat çeken bir diğer nokta şirketin yeni işletim sisteminin akıllı telefonlara da gelmiş olması oldu. Huawei, Mate 40, P40 gibi akıllı telefonlar ve MatePad Pro da desteğe sahip olduğunu da duyurdu. Yani dileyen geliştiriciler, belirtilen akıllı telefonlar üzerinden de HarmonyOS 2.0’ın yeniliklerini keşfedebilir. Ancak söz konusu cihazlara sahip olmayan geliştiriciler, Huawei DevEco Studio’da bulunan emülatörü de kullanabilirler.

“Hedef 2021’de 100 milyondan fazla HarmonyOS’lu cihaz”

HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin beta sürümünün yayınlanmasıyla birlikte önemli bir adım atan şirketin yöneticilerinden Wang Chenglu, konuyla alakalı bazı açıklamalarda da bulundu. Chenglu, Boss Electronics, Joyoung ve Puffin Technology gibi teknolojik cihaz üreten şirketlerin HarmonyOS kullandığını ve bu ürünlerin kapsamının genişlemeye devam edeceğini belirtti. Chenglu, 2021 yılı için Huawei’nin planlarına da değindi. Şirketin 2021 yılında 40’tan fazla markanın 100 milyondan fazla cihazına HarmonyOS işletim sistemi sunmayı planladıklarını dile getirdi.

Huawei ekibi, hem akıllı telefonların yanı sıra, HarmonyOS işletim sisteminin IoT cihazlar, tüketici elektroniği ürünleri ve otomobillerde dahi kullanılabileceğini açıkladı.

HarmonyOS 2.0 işletim sisteminin beta sürümünü indirmek isteyen kullanıcılar dilerlerse  DevEco Studio 2.0 Beta3 aracını HarmonyOS’un resmi web sitesinden indirerek ya da DevEco Studio’da bulunan simülatör vasıtasıyla HarmonyOS’u deneyimleyebilecekler.

İlginizi Çekebilir:

Huawei ‘Petal Search’ Arama Motoru ile İlgili Geri Bildirimde Bulunan Kullanıcılar, Hediye Kazanma Fırsatı Yakalıyor 

Huawei, ‘Sıvı Lens’ Teknolojisini Kullanıma Sunmaya Hazırlanıyor 

66W Hızlı Şarj! Huawei Mate 40 Pro Kutu Açılımı:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz