Meta, işten çıkarma süresine giriyor. 16 ayda toplam 730 milyar dolar kaybeden şirketteki yıkımlar haftalık binlerce çalışanın kovulmasıyla sonuçlanıyor.

Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi popüler platformları içinde barındıran Meta, yaptığı metaverse yatırımlarıyla milyarlarca dolar kaybetti. Bunun üzerine şirket, yeni bir stratejiye geçiş yapıyor. Geçtiğimiz dönem, 730 milyar dolar kayıp yaşayan Meta, çalışanlarını işten çıkarmakla mı tehdit ediyor?

Şirket, Haftalık İşten Çıkarma Sürecine Giriyor

Wall Street Journal’ın haberine göre Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, şirket içinde yaşanan kayıpları en aza indirmek istiyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi platformların sahibi olan şirket, bu hafta binlerce kişiyi işten çıkarmayı düşünüyor. Buna benzer bir tehdit, daha önce Twitter’ı satın alan Elon Musk’tan gelmişti.

Şirketin kayıpları değerlendirildiğinde sosyal medya platformunun binlerce kişiyi işten çıkarma kararı mantıklı görünüyor. Meta, 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporlarını paylaşarak rekor kaybını bildirmişti. 16 ayda 730 milyar dolar kaybederek 270 milyar dolarlık pazar değerine kadar gerileyen şirket hisseleri, 2016 yılından bu yana en düşük seviyelerde işleme alınıyor.

Meta’nın Metaverse’e Yönelik Adımları Henüz Gelir Sağlamadı

Meta’nın içinde olduğu işten çıkarma sürecinin nedeni olarak birkaç dayanak gösteriliyor. Bunların ilki, TikTok’un özellikle Instagram ve Facebook’un yerini almış olması olarak gözüküyor. Aynı zamanda Meta’nın metaverse’e yönelik adımları da henüz gelir sağlamaya başlamadı.

Mark Zuckerberg, Haziran ayında işten çıkarmaların sinyalini vermişti. Zuckerberg aynı zamanda ekonomik gerilemeye hazırlandıklarını aktararak, işe alımları yüzde 30 civarında azaltacaklarını belirtmişti. Meta’nın CEO’su şu sözleri kullanmıştı: “2023’ü aşağı yukarı aynı büyüklükte, hatta daha küçük bir organizasyonla bitirmeyi bekliyoruz”

Şirket yöneticisi Mark Zuckerberg ise aynı zamanda metaverse yatırımlarının yaklaşık on yıl gibi bir süre içinde meyve vermeye başlayacağını ifade etti. Şirkette yaşanan maddi kayıplar için işe alımları durdurmak, projelerin yavaşlaması ve verim düşüşüne neden olabilir.

Meta’nın içinde olduğu bu hisse kaybına bağlı olarak gerçekleştirilecek işten çıkarmalar hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce şirket aldığı kararların sonucunu olumlu olarak mı yoksa olumsuz şekilde mi görecek?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz