İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü tarafından düzenlenen 5. İstanbul Gizlilik Sempozyumu’nda çeşitli dijital platformlar, oyunlar ve sosyal medyada ihlal edilen çocuk ve gençlerin gizliliği üzerine konuşuldu.

Bu yıl beşincisi düzenlenen İstanbul Gizlilik Sempozyumu’nun teması “Çocukların ve Gençlerin Yapay Zeka (AI) Sistemleri ile Etkileşimi: Gizlilik ve Ötesi” oldu. Online olarak gerçekleşen uluslararası sempozyumun açılış konuşmasını İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nden Prof. Dr. Leyla Keser Berber yaptı. Berber, konuşmasında: “Gençlerin ve çocukların çevrimiçi dünyada girdiği etkileşimlerin sonucunda haklarının ve gizliliklerinin ihlal edilmemesi dünyada hükümetlerin ve ilgili toplulukların gündemlerinin başında yer alıyor” dedi. Sempozyumda konuyla ilgili yapılan çalışmalar ve çözüm önerileri paylaşıldı.

”Dijital Medyadaki Çocuk İstismarıyla İlgili Bir Kara Kitap Hazırladık”

Keser Berber, bir ”kara kitap” hazırladıklarını şu sözleriyle belirtti: “Türkiye’de bilinen bir çevrimiçi oyun platformunun uygulamalarını ilgili yasalar ile düzenlenen ‘hesap verilebilirlik’ ilkesi kapsamında inceledik ve uygulamadaki aksaklıklara dikkat çeken bir makale yayınladık. Çocukların ve gençlerin online kişisel bilgilerinin gizliliği ve korunması konularında Türkçe ve İngilizce bilgi kitapçıkları yayınlayarak bunları okullarda dağıttık. Türkiye’de dijital dünyada çocukların cinsel istismarı ile savaşılması için bir yol haritası olarak hazırladığımız, ‘Kara Kitap’ olarak adlandırdığımız bir kitabımız bulunuyor.  Türkiye’de bu konuda önemli adımlar atılmış ve yol alınmış olsa da bu kitap ile mevcut kamu politikalarında belirtilen hedeflerin somutlaştırılmasına ve gerekli tedbirlerin alınmasına katkı sunduk.” 

Her 10 Çocuktan 3’ü Sosyal Medya ve Oyun Bağımlısı

5Rights Vakfı’nın Uluslararası Savunuculuk Direktörü ve Avrupa İlişkiler Başkanı Leanda Barrington-Leach, sempozyumun katılımcıları arasındaydı. 5Rights Vakfı, online çocuk hakları, veri gizliliği ve çocuk merkezli içerik alanında dünya genelinde yürüttükleri projelerle ve geliştirdikleri yönetmeliklerle biliniyor. Leach, yaptığı konuşmada vakfın çocuklar için İngiltere’de bir yıldan daha uzun süredir uygulamada olan Verilerin Korunması Kanunu’nun temelini oluşturan Yaşa Uygun Tasarım Yönetmeliği’ni (Children’s Code) hazırladıklarını belirtti. Leach, çocukların dijital platformlarda büyük tehlike altında olduğunu şu sözlerle vurguladı: “Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki 10 çocuktan 3’ü online oyun ve sosyal medya bağımlısı. Kız çocuklarının yüzde 80’i sosyal medyada paylaştıkları kendi görüntülerini filtreliyor. Multi milyar dolar değere sahip online platformlar çocukların ürettiği bedava içeriklere dayanıyor. Çocukların kendileri online platformda kendi sınırlarını test edip zorluyorlar. Çocuklar adına açılan sosyal medya hesaplarının neredeyse tamamında tanımadıkları yabancılardan mesajlara rastlanıyor.”

Veri güvenliği, insan hakları ve tüketici kanunlarıyla ilgili insan-bilgisayar etkileşimi konusunda disiplinlerarası çalışmalarda bulunan İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nden Uzman Araştırmacı Ayça Atabey ise konuşmasında “Çocukların yapay zekâ tarafından idare edilen teknolojiler ile etkileşim içerisine girdiği süreçlerin temel değerler, çocuk hakları ve tasarım boyutu gibi pek çok açıdan tekrar ele alınması gerekiyor. Bu teknolojiler tarafından ortaya konulan duygusal yapay zeka çocukların öğrenmesine destek olurken süreçleri eğlenceli kılıyor; ama bu sürecin test edilmesi gerekiyor. Tüm bu sistemler dışarıdan hacklenmeye açıklar. Sistem ve platformların tasarım aşamalarında çocukların beklentilerinin göz önüne alınmadan oluşturulması da sıkıntılar yaşanmasına sebep oluyor.” dedi.

Gerçekleştirilen sempozyum, uluslararası alanda çalışmalar gerçekleştiren akademisyenlerin ve araştırmacıların, katılımcıların sorularını cevaplamasıyla ve dinleyicilerin görüşlerini paylaşmasıyla sonlandı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz