Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaUzayIngenuity Helikopterin İlk Test Uçuşu Bugün Gerçekleşiyor! 

Ingenuity Helikopterin İlk Test Uçuşu Bugün Gerçekleşiyor! 

NASA, Ingenuity helikopterin ertelenen ilk test uçuşu için belirlenen tarihin 19 Nisan olduğuna işaret etti. Teknik bir aksaklık sonucu ertelenen uçuşun, Türkiye saatiyle 12.15’te gerçekleşeceği ve NASA’nın Mars görevi için oluşturduğu resmi internet sitesi üzerinden canlı olarak izlenebileceği belirtildi.  

NASA’nın Mars keşif aracı Perseverance ile birlikte kızıl gezegene gönderilen ‘Ingenuity’ isimli helikopter, kısa bir süre önce Mars yüzeyine yerleştirilmişti. Aracın, Dünya dışındaki bir gezegende havalanacak olan ilk helikopter olacağı biliniyordu. Dünyaca ünlü uzay ajansı, ‘Ingenuity’nin ilk uçuşunu 11 Nisan’da gerçekleştireceğine ve uçuş testlerinde elde edilecek sonuçların, 12 Nisan’da Dünya’ya ulaşmış olacağına işaret etmişti. Görevin toplam maliyetinin ise 85 milyon dolar olacağı bildirilmişti. Yüzeye yerleştirilen aracın, birbirine zıt yönde dönen iki pervanesini kullanarak havalanacağının da altı çizilmişti. Fakat tarihi uçuş, rotor kanatlarının test edilmesi sırasında ortaya çıkan teknik bir aksaklık nedeniyle 14 Nisan tarihine ertelenmişti. 14 Nisan’da yaşanan yazılımsal bir hata ise uçuşun tekrar ileri bir tarihe alınmasına neden olmuştu.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; NASA, Ingenuity helikopterin ertelenen ilk test uçuşu için belirlediği yeni tarihi açıkladı. Tarihi uçuşun, 19 Nisan 2021 tarihinde Türkiye saatiyle 12.15’te gerçekleşeceği duyuruldu. Dünya dışında bir gezegende gerçekleştirilecek olan helikopter uçuşunun ayrıca, NASA tarafından Mars görevi için oluşturulan resmi internet sitesi üzerinden canlı olarak izlenebileceği ifade edildi.  

Yapılacak test uçuşu kapsamında Ingenuity, 30 saniye boyunca kızıl gezegende havalanacak

Ingenuity Test Uçuşu

Aktarılan detaylara göre; yapılan test uçuşu kapsamında Ingenuity, 30 saniye boyunca kızıl gezegende havalanarak yüzeye iniş yapacak. Bu noktadan sonra araç, Mars keşif aracı Perseverance’ın ufak gözcüsü olacak. Bünyesinde 23 ayrı kamera ve çok sayıda sensör bulunduran 1.8 kilogram ağırlığındaki helikopter, Mars yüzeyinde dolaşırken farklı açılardan görüntü toplayacak. Araç ayrıca, Perseverance’ın ulaşamadığı yerlere de erişerek detaylı görüntü alabilecek.  

Ingenuity helikopterin ilk test uçuşunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Ingenuity Helikopterin İlk Test Uçuşu 14 Nisan’a Ertelendi! 

Perseverance ile Birlikte Kızıl Gezegene Gönderilen ‘Ingenuity’ Helikopter, Mars Yüzeyine Yerleştirildi! 

Mars Yüzeyindeki İlk İnsanlı Şehir Olması Planlanan Nüwa City Tanıtıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR