Facebook İzmir Depremi Yardım

30 Ekim tarihinde gerçekleşen İzmir depremi ardından bölgedeki yardım çalışmalarına destek olmak için harekete geçen Facebook, yaklaşık 1 milyon TL değerindeki yardım paketini açıkladı. Paketin 775 bin lirasının, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” projesine bağışlanacağı ifade edildi. 147 bin liralık bir bütçenin ise deprem sonrası süreçle ilgili çevrim içi kampanyalara ayrılacağı belirtildi.

30 Ekim tarihinde gerçekleşen İzmir depremi ardından bölgedeki yardım çalışmalarına destek olmak için harekete geçen Facebook, yaklaşık 1 milyon TL değerindeki yardım paketini açıkladı. Yardım paketi kapsamında; sosyal medya devinin, şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda faaliyet gösteren ve birçok STK’nın bir araya gelmesinde çatı platform görevi gören sivil toplum kuruluşu “Açık Açık Derneği” aracılığıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Bir Kira Bir Yuva” projesine destek olmak üzere 775 bin liralık bağışta bulunacağı ifade edildi.

147 bin liralık bir bütçenin ise deprem sonrası süreçle ilgili çevrim içi kampanyalara ayrılacağı belirtildi. Şirketin; depremden etkilenen kişilere yardım etmek amacıyla bölgedeki çalışmalarına hız kesmeden devam eden “Arama Kurtarma Derneği (AKUT)”, “Kızılay”, “Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)” ve “İhtiyaç Haritası”nın deprem sonrası süreçle ilgili çevrim içi kampanyalarına destek olmak amacıyla 147 bin liralık reklam kredisi desteğinde bulunacağı dile getirildi.

Facebook olarak bu zor dönemde Türkiye’deki toplulukların yanında olduklarını dile getiren Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Matraş, açıklamasında; “İzmir’de yaşanan trajedi bizlere özel sektör, kamu sektörü ve tüm bireyler el ele verdiğinde neler yapabileceğimizi bir kez daha hatırlattı. Biz de Facebook olarak bu süreçte üzerimize düşeni yapmak için adımlar atıyor, topluluğumuzun ihtiyaç zamanında birbirine yardımcı olmasını kolaylaştıracak araçlar geliştirmek için çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte de bağlantı kurmak, paylaşım yapmak ve büyümek için hizmetlerimize ihtiyaç duyan topluluğumuzun yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İzmir depremi sonrası Facebook tarafından atılan adımlar anlatıldı

Facebook İzmir Depremi

İzmir depremi sonrası Facebook tarafından atılan adımlardan bahseden Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür ise konuyla ilgili açıklamasında; “Depremin gerçekleştiği tarihten bu yana kar amacı gütmeyen kuruluşlar için bağışta bulunmak, gerçek zamanlı bilgilerin ve yardımların paylaşıldığı gruplar oluşturmak ve ‘Topluluk Yardımı ve Güvenlik Durumu Kontrolü’ özelliklerimiz üzerinden Türkiye’deki topluluğumuza yardım sunmak gibi birçok adımı hızlıca hayata geçirdik. Bölgedeki yardım çalışmalarını desteklemek ve ülkemizdeki insanlara bu zor süreçte yardımcı olmak adına faaliyetlerimize devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook’tan YouTube’a Karşı Reklam Hamlesi

Facebook, Messenger ve Instagram DM’i Birleştiren Uygulamalar Arası Mesajlaşma Özelliğini Türkiye’de Kullanıma Sundu

Facebook, Bulut Tabanlı Oyuncu Servisini Test Ediyor

Yargıtay WhatsApp, Facebook ve E-posta Kayıtlarını Delil Niteliğinde Saydı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz