Netflix Uzamsal Ses Desteği

‘iPhoneSoft isimli Fransız bir haber sitesinin iddiasına göre; Netflix, ‘AirPods Pro’ ve ‘AirPods Pro Max’ kullanıcıları için platforma uzamsal ses desteği eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin, bu yılın ilkbahar aylarında kullanıcı beğenisine sunulacağı ifade ediliyor. 

‘iPhoneSoft isimli Fransız bir haber sitesinin iddiasına göre; dijital yayın devi Netflix, ‘AirPods Pro’ ve ‘AirPods Pro Max’ kulaklık kullanıcıları için platforma uzamsal ses desteği eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin, 2021 yılının ilkbahar aylarında kullanıcı beğenisine sunulacağı ifade ediliyor. ‘iPhoneSoft, haber kaynağının projeyle ilgili Netflix’te çalışan bir kişi olduğuna işaret ediyor. Netflix ise konuya ilişkin kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bırakıyor ve sessizliğini koruyor. Bununla birlikte, konuya ilişkin yapılmış resmi bir açıklama da henüz bulunmuyor.  

Diğer yandan; uzamsal ses desteğinin, Apple ekosisteminde ‘iOS 14’ ve ‘iPadOS 14’ işletim sistemi sürümüyle birlikte kullanıcı beğenisine sunulmuş olduğu da biliniyor. Söz konusu özellik, güncel olarak şirketin ‘AirPods Pro’ ve ‘AirPods Pro Max’ kablosuz kulaklık modelleri tarafından destekleniyor. Güncelleme sonrası; ‘Apple TV+’, ‘Disney+’ ve ‘HBO Max’ gibi diğer dijital yayın platformlarının da bünyesine uzamsal ses desteği eklemiş olduğu ifade ediliyor. Netflix’in de uzamsal ses özelliğini bünyesine ekleyen ilk platformlardan biri olması bekleniyor.  

Uzamsal ses nedir? 

Uzamsal Ses

Uzamsal ses özelliği, kullanıcılara çok daha üç boyutlu bir dinleme deneyimi yaşatıyor. Jiroskop ve ivmeölçeri kullanan özellik, kullanıcıların başının ve cihazın konumuyla eş zamanlı olarak sesi eşit bir biçimde kulağa dağıtıyor. Bununla birlikte; uzamsal ses desteğinde başın hareket etmesi durumunda, sesin konumu değişmiyor. Böylece içerik izlerken, oyun oynarken ya da müzik dinlerken çok daha gerçekçi bir işitme deneyimi yaşamak mümkün oluyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix, Başrolünde Zendaya’nın Olduğu ‘Malcolm & Marie’ Filmi İçin Tanıtım Fragmanı Yayınladı! 

Netflix, ‘50M2’ İsimli Yeni Türk Orijinal Dizisi İçin Tanıtım Fragmanı Yayınladı! 

Netflix Türkiye, 2021 Yılı İçin Ocak Ayı Takvimini Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz