Logitech MK295 İnceleme

Sessiz ortamlarda çalışan ve gece bilgisayar başında çalışmak durumunda olan kişiler için klavye ve mouse’un mekanik sesi, ciddi bir problem haline gelebiliyor. ‘Logitech’ tarafından piyasaya sürülen ‘Silent Wireless Combo’ isimli klavye-mouse seti ise doğrudan bu problemi hedef alıyor. Tekno Safari editörleri olarak, ‘Logitech MK295’ klavye-mouse seti için yeni bir inceleme yazısı hazırladık. Yazımızda; setin kutusundan çıkanlar, özellikleri, pil ömrü ve tasarımına ilişkin tüm detaylara yer verdik.  

Sessiz ortamlarda çalışan ve gece bilgisayar başında çalışmak durumunda olan kişiler için klavye ve mouse’un mekanik sesi, ciddi bir problem haline gelebiliyor. Bu tip durumlarda, çevredeki kişilerin rahatsızlık yaşaması mümkün olabildiği gibi klavye-mouse sesi, dikkat dağıtıcı bir unsura da dönüşebiliyor. Bu nedenle; özellikle sessiz ortamlarda çalışan kişiler, tıklama sesi olabildiğince azaltılmış olan klavye ve mouse arayışına giriyor. ‘Logitech’ tarafından piyasaya sürülen ‘Silent Wireless Combo’ isimli klavye-mouse seti ise doğrudan bu problemi hedef alıyor. Biz de Tekno Safari okurları için Logitech MK295’ kablosuz klavye-mouse seti ile ilgili yeni bir inceleme yazısı hazırladık. Yazımızda; setin kutusundan çıkanlar, özellikleri, pil ömrü ve tasarımına ilişkin tüm detaylara yer verdik.  

Logitech Silent Wireless Combo MK295 Tasarımı

Logitech MK295 Tasarımı

Logitech Silent Wireless Combo MK295’ klavye-mouse seti, güncel olarak 250 lira bandında bir fiyat etiketiyle piyasaya sürülüyor. Kutusundan bir ‘USB dongle’, kullanım kılavuzu ve piller ile çıkan set, cihaza bu USB alıcı üzerinden bağlanıyor. Setteki klavye de mouse da kablosuz bir tasarıma sahip olma niteliği taşıyor. Ofisimize siyah renk seçeneğiyle gelen setin, beyaz renk seçeneği de bulunuyor. Klavye, pilleriyle birlikte 498 gramlık bir ağırlığa sahip olurken mouse 75.2 gram, USB alıcı ise 1.8 gramlık bir ağırlıkla geliyor. Oldukça hafif ve portatif bir tasarıma sahip olan sette klavyenin, 18 milimetrelik bir kalınlığı bulunuyor. Klavye ve mouse, çok ince bir tasarıma sahip olmasa da Logitech’in klavye-mouse seti serisinde, ‘Slim Combo’ adı altında ince tasarıma odaklanan ayrı bir alternatifi de yer alıyor. 

‘Q’ tipi klavyenin ofisimize gelen versiyonunda, İngilizce harf dizilimi mevcut. Dolayısıyla Türkçe alfabeye özel olan harflere, sette erişim sağlanamıyor. Bu da Türkçe klavyede el alışkanlığı bulunan kullanıcılar için küçük bir dezavantaj yaratıyor. Ama bilgisayarda klavye dilinin Türkçe olarak ayarlanması durumunda, setteki klavyenin dizilimine de hızlı bir biçimde alışılabiliyor. Cihazın numerik klavye bölmesinin de bulunması, özellikle sık veri girişi yapan kişiler için önemli bir avantaj yaratıyor. Bununla birlikte; klavyenin üst kısmında, 8 adet kısayol tuşu bulunuyor. Bu tuşlar da yine veri girişini ve gezinmeyi kolaylaştırıyor. Medya tuşları ve fonksiyon tuşlarının ayrı olması ve fonksiyon tuşlarına ikinci bir işlev atanmasına gerek olmaması nedeniyle de klavyede, herhangi bir ‘Fn (Function)’ tuşu yer almıyor.  

Alt kısmındaki aparatlar sayesinde yüksekliği de ayarlanabilen klavye, yüzeye paralel ya da eğimli olarak kullanılabiliyor. Klavyenin alt kısmında ayrıca, pil girişi bulunuyor. Numerik klavye bölümü üzerinde yer alan açma-kapama tuşu ise cihazın kullanılmadığı durumlarda kapatılabilmesini mümkün kılarak pil tasarrufu sağlıyor ve kullanım ömrünü uzatıyor. Açma-kapama tuşu yanında, bir adet ‘Caps Lock’ gösterge ışığı da yer alıyor. Ortalama boyutlarda olan klavye, çok minik bir tasarıma sahip olmasa da setin ana iddiasının, mobilite olmadığının altını çizmek gerekiyor. ‘Logitech MK295’ klavye-mouse setinin sıvılara karşı dayanıklı tasarımı da 60 mililitreye kadar sıvı dökülmesi durumunda klavye ve mouse’u koruyor. Klavyedeki delikler de sıvı dökülmesi durumunda hızla sıvı tahliyesini mümkün kılacağı için söz konusu tasarımı destekliyor.  

Logitech Silent Wireless Combo MK295 Mouse Tasarımı

Logitech MK295 Mouse

‘Logitech MK295’ setinde yer alan mouse ise ele oldukça kompakt bir biçimde oturuyor. Büyük ellere biraz küçük gelebilecek mouse, özellikle küçük elli kullanıcılar tarafından oldukça rahat bir biçimde kullanılabilecek bir ürün olma niteliği taşıyor. Mouse’un üstünde; sağ tıklama tuşu, sol tıklama tuşu ve kaydırma tekerleği bulunuyor. Alt kısmında da pil girişi ve USB alıcı haznesi bulunduğu görülüyor. Klavyede ise herhangi bir ‘USB dongle’ haznesi yer almıyor. Bu da klavye ve mouse’un ayrı taşınması durumunda, ufak bir dezavantaj yaratıyor. 

Logitech Silent Wireless Combo MK295 Teknik Özellikleri

Logitech MK295 Özellikleri

Logitech Silent Wireless Combo MK295’ klavye-mouse setinin teknik özellikleri içinde ise en çok sessiz kullanım iddiası dikkat çekiyor. Set, ‘Silent Touch (Sessiz Dokunuş)’ iddiası altında sessiz bir kullanım vaadi ile geliyor. Setin, aynı tıklama hissiyatı ve hassasiyetini mümkün kılarak klavye ve mouse sesinin yüzde 90’dan fazlasını ortadan kaldırdığı ifade ediliyor. İki ürün de bu iddiasını oldukça yüksek oranda yerine getiriyor. Yazı yazma ve gezinme durumunda, klavye ve mouse ile oldukça sessiz bir biçimde çalışılabiliyor ve klavye-mouse sesi, dikkat dağıtıcı bir unsur olmaktan çıkıyor. Bu da her iki cihazı da ofis kullanımı ve sessiz ortamlar için oldukça uygun hale getiriyor.  

Set, 2.4 GHz bandında bağlantı sağlıyor ve 10 metre mesafeye kadar bağlantı korunabiliyor. Söz konusu mesafenin, aynı bant üzerinden bağlantı sağlanan çevre cihazlara göre değişebileceğinin de altını çizmek gerekiyor. Bununla birlikte; her iki cihaz da ‘Windows 10’ ve sonrası, ‘Windows 8’, ‘Windows 7’ ve ‘ChromeOS’ işletim sistemiyle uyumlu bir biçimde çalışıyor. Setin, ‘macOS’ işletim sistemi uyumlu olmadığını da belirtmek gerekiyor. Setin kullanılabilmesi için ayrıca, bağlı cihazda bir ‘USB’ girişi olması gerekiyor. Klavye ve mouse’u kişiselleştirmek isteyen kullanıcılar, Logitech’in yazılımını indirerek cihazlara ilişkin özelleştirmelerini yapabiliyor.  

Logitech Silent Wireless Combo MK295 Klavye-Mouse Seti Pil Ömrü

Logitech Silent Wireless Combo MK295

‘Logitech Silent Wireless Combo MK295’ setinde; klavye 2 pille, mouse ise 1 pille çalışıyor. İki cihaz da kutusundan pil ile çıkıyor. Dolayısıyla seti satın alan kullanıcılar, ilk kullanımda harici bir pil almak zorunda kalmıyor. Sıfır pille klavye 36 ay, mouse ise 18 aylık bir kullanım ömrü sunuyor. Açma-kapama tuşlarıyla birlikte pil tasarrufu da sağlanabildiği için set, yeni bir pil almaya gerek kalmadan aylarca kullanılabiliyor. Bu da güç kaynağına olan bağımlılığı, minimuma indiriyor.  

Sonuç olarak;Logitech Silent Wireless Combo MK295’ klavye-mouse seti, özellikle sessiz ortamlarda çalışan ve gece sessiz bir biçimde çalışmak zorunda olanlar için uygun bir seçenek olma niteliği taşıyor. Klavye ve mouse sesini dikkat dağıtıcı bir unsur olarak gören kişiler için de set, oldukça ideal bir seçim haline geliyor. İnceliğe ve taşınabilirliğe odaklanan ve mobiliteye sessiz bir atmosferden daha çok önem veren kullanıcıların ise Logitech’in klavye-mouse seti serisindeki portatifliğe odaklanan seçeneklere yönelmesi gerekiyor.  

‘Logitech MK295’ klavye-mouse seti inceleme videosunu izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Logitech, Mac Kullanıcıları için Basit ve Estetik Aksesuarlar Üretiyor

Uygun Fiyatlı Yüksek Performans Sunan Oyuncu Mouse’u Logitech G203 LIGHTSYNC

Logitech G513 Clicky Oyuncu Klavyesi, Rakiplerinden Yüzde 25 Daha Hızlı Çalışıyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz