Son yıllarda hayatımızda derin yer kaplayan Instagram’da hangi kısaltma hangi anlama geliyor? Hala bir Instagram kurdu olamadıysanız Instagram kısaltmalarının anlamlarını öğrenmeye ne dersiniz?
Günümüzde şüphesiz en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri Instagram. Milyonlarca paylaşımın yapıldığı bu uygulamayla birlikte hayatımıza da pek çok kavram girdi. Bu kavramların Instagram kullanıcıları tarafından tercih edilen pek çok kısaltması da mevcut ve Instagram’da kısaltmalar oldukça yoğun kullanılıyor. Instagram’da GT, UNF, DM, TBT, TKP, SFS, TB en sık kullanılan kısaltmalar arasında bulunuyor. Bazı kullanıcılar, bu kavramların ne anlama geldiğini pek bilmiyor. Akıllarda soru işareti oluşturan Instagram’daki sık kullanılan kavramları ve kısaltmalarını derledik. İyi okumalar.

DM Nedir? 

“Direkt mesaj” kavramının kısaltması olan DM, kullanıcıların birbirlerine ya da dahil olduğu bir gruba Instagram üzerinden mesaj göndermesi anlamına geliyor. DM, Instagram’da seri bir iletişim sağlaması bakımından sık kullanılır. Bu nedenle DM aracılığıyla genelde uygulama içerisinden bağlantılar paylaşılır. Ancak bunun dışında DM üzerinden fotoğraf ve müzik paylaşmak, sohbetleşmek de mümkün. Siz de Instagram ana sayfanızda sağ üst köşede bulunan oka benzer işarete tıklayarak kolayca DM gönderebilirsiniz.

GT Nedir? 

“Geri takip” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma olan GT, adından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların kendisini takip eden hesapları takip etmeye başlamasını ifade eder. Genelde arkadaş arasındaki takipleşme işleminden ziyade takipçi sayısını arttırmak için birbirlerini karşılıklı takip eden insanlar tarafından kullanılır. Kulağa anlamsız bir ifade gibi gelse de sosyal medyada popüler ve etkileşim içinde olmak ve belli sayıda takipçi sayısına ulaşmak isteyen kişiler bu yöntemi daha çok deniyor.

GT Nasıl Yapılır? 

Eğer siz de takipçi sayınızı arttırmak istiyorsanız, takipçi satın almak yerine bu yöntemi deneyebilirsiniz. Bunun için GT kelimesini popüler profillerin yorum kısmına yazmanız yeterli. Bu şekilde yeni kullanıcılar size kısa süre içinde geri dönüş yapacaktır. Bu yöntemle kazandığınız yeni takipçilere geri takip yapmanız takipçi sayınızın korunmasını sağlar. Bunun dışında kısa süre içinde yorumlara çok fazla GT yazmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yorum engeli alabilirsiniz.

Bir hesabı GT yapmak içinse profiline girip “sen de takip et” yazısına tıklamanız yeterli.

UNF Nedir? 

UNF, İngilizce bir kelime olan unfollow’un kısaltmasıdır. Bir kullanıcının sizi takip etmeyi bırakması ve artık sizin profilinizi görüntüleyemeyeceği anlamına gelir. Eğer hesabınız gizli ise sizi UNF yapan kişiler profilinizi görüntüleyemez. Profiliniz gizli değilse profilinizdeki paylaşımları görebilir, hatta beğeni veya yorum yapabilir. Fakat sizi takipten çıkan kişi, kendi ana sayfasında sizin paylaşımlarınızı göremez.

Siz de artık takip etmek istemediğiniz kişileri kolaylıkla takipten çıkabilirsiniz. Takibi bırakmak istediğiniz kişinin profiline girerek profil kısmında yer alan “takibi bırak” kısmına tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Takibi bıraktığınız kişiye herhangi bir bildirim gitmez. Bu şekilde sevmediğiniz kişilerin takibini sessizce bırakabilirsiniz.

TKP Nedir? 

Takip kelimesinin kısaltılışı olan TKP, GT kavramıyla aynı anlama gelmekte. TKP, kullanıcılara “takibe karşılık takip” mesajını verir. Kullanıcılar takipçi sayısını arttırmak için bu taktiği deneyebilir. Bu yöntem kimi zaman işe yarasa da bu oldukça zaman alan bir süreç.

Official Nedir? 

Takip ettiğiniz ünlü kişilerin kullanıcı adında “official” kelimesinin kullandığını daha önce görmüş olabilirsiniz. Official kelimesi, kullanılan o hesabın resmi hesap olduğunu ifade eder. Yalnız her official kelimesini kullanan kullanıcılar gerçek hesap sahibi olmayabilir.

Stalk Nedir?

Stalk, Instagram ve Twitter ile hayatımıza giren bir kavram. Stalkın günümüzde kullanılan anlamı; bir kişinin profiline girip paylaştığı hikayeleri, fotoğrafları sahte veya gerçek hesaptan incelemek, gizli gizli geçmişini araştırmaktır.

Spam Nedir? 

Spam; istenmeyen, rahatsız edici yorum, mesaj, eylemlere verilen ve cezaya konu olan bir davranıştır. Bazen kullanıcılar Instagramı bilinçsizce kullanarak ya da bilinçli bir şekilde kuralları görmezden gelerek spam alabilir.

Instagram‘da günlük beğeni ve yorum sınırı vardır. Kullanıcı bu sınırı aştığında spam alır. Kullanıcı “Geçici Olarak Engellendin” uyarısını görerek ya da ana sayfasını yenilemesine rağmen gönderileri görememesiyle spam aldığını anlayabilir.

Spam alan kullanıcı belirli bir süre fotoğraf beğenmemesi, takip isteği göndermemesi durumunda spam durumundan kurtulabilir. Kullanıcı spam almasına rağmen hala takip etme veya beğenme işlemini yapmaya devam ederse hesabı kalıcı olarak askıya alınabilir.

TBT Nedir? 

TBT, daha önce çekilmiş eski bir fotoğrafın perşembe günü paylaşılması anlamına gelir. Bir gelenek olarak “Throw Back Thursday” aktivitesi kapsamında kullanıcılar perşembe günleri eski fotoğraflarını paylaşabilir.

TB Nedir? 

TBT ile aynı anlamı taşıyan TB ise gün fark etmeksizin eski bir fotoğrafın paylaşılması anlamına gelir. “Throw Back” ifadesinin kısaltması olan TB, etiket halinde önceden çekilip yeni paylaşılan fotoğraflara eklenir.

SFS Nedir? 

Instagram’da SFS karşılıklı profil paylaşımı demektir. Genelde takipçi sayısını arttırmak isteyen kişiler, başka sosyal medya kullanıcıları ile anlaşarak birbirlerinin hesaplarında karşılıklı olarak profilleri paylaşır ve iki profilin de takipçi sayısının artması beklenir. Ayrıca takipçi kazanma amacı dışında iki arkadaş da birbirinin profilini paylaşabilir.

Instagram Hesabı Nasıl Açılır? Adım Adım Resimli Anlatım