ABD Çin ticaret savaşında, ambargolarla kısıtlanmaya çalışılan Huawei, Google Haritalar’ın yerini TomTom’un harita servisiyle kapatacak.

ABD’nin kara listesinde bulunan Huawei bir süredir kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapıyor. Şirketin üzerinde çalıştığı HongMengOS’un ilerleyen süreçlerde Google servislerine karşı üretilebilecek alternatiflerle çok daha iyi bir seviyeye geleceği düşünülüyor. HongMeng OS isimli işletim sistemi üzerinde çalışan şirket, bir yandan da mevcut Google servislerinin yerini aratmayacak sistemlere yöneliyor.

Huawei TomTom’la Google Haritalar’a alternatif olacak

Avrupa’da yüzde 50’ye varan pazar payıyla sınıf lideri olan navigasyon sistemleri firması olan TomTom‘un sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Huawei ile kısa süre önce anlaşmaya varıldığı belirtildi. Edinilen son bilgilere göre Google servislerinin yer almayacağı cihazlarda Huawei, TomTom’un haritalama, trafik ve navigasyon yazılımını kullanacak. Çinli şirketin, TomTom’un yazılımını kendi akıllı telefon uygulamalarını oluşturmak için kullanabileceği de belirtilmekte.

Huawei’in cihazlarında Google Haritalar yerine TomTom’un altyapısını kullanacak olması, ilerleyen süreçlerde diğer servisler için de benzer ortaklıklar yapılabileceğini gösterir nitelikte.

Huawei ve TomTom arasında tamamlanan anlaşma sayesinde TomTom’un harita ve diğer servislerini kendi cihazlarında kullanabilecek. Söz konusu konuyla alakalı olarak Hollanda merkezli şirketin sözcüsü, ‘anlaşma belirli süre önce tamamlandı fakat duyurulmadı’ şeklinde bir açıklama da yaptı.

Söz konusu servislerin şu an için hangi cihazlarda ve ne zaman kullanılacağı bilinmiyor. Ancak Ocak ayı içerisinde satışa sunulacak olan Huawei Mate 30 Pro’da Google servislerinin yer almayacağı daha önce de belirtilmişti. Google servislerinin kullanılamayacağı cihazın bu sebepten ötürü kullanıcılar tarafından tercih edilmeyeceği söyleniyor. Ancak Çinli şirket attığı bu yeni adımla ilerleyen süreçlerde kullanıcıları memnun edeceğe benziyor.

İngiltere’den Huawei’ye destek geldi

Huawei, 2019 yılında rekor kırdı!