Hexa-X 6G Projesi

Avrupa’nın ‘Hexa-X’ isimli 6G araştırma projesi, 2021 yılının Ocak ayında başlıyor. 2023 yılının Haziran ayına kadar devam edecek olan projenin liderleri arasında, Ericsson ve Nokia da yer alıyor. Ericsson’un Türkiye’de bulunan araştırma laboratuvarının da ‘Hexa-X’ projesine dahil edildiği ifade ediliyor.  

Avrupa Komisyonu tarafından desteklenenHexa-X’ isimli 6G araştırma projesi çalışmaları, 2021 yılının Ocak ayında başlıyor. Projeyi yöneten konsorsiyumun; ağ tedarikçileri, iletişim servis sağlayıcılar, teknoloji şirketleri ve Avrupa’daki iletişim araştırma enstitülerinden oluştuğu ifade ediliyor. Proje, 6G altyapısını oluşturmaya yönelik çalışmalar yapmayı ve gelecekteki standardizasyon çalışmalarına yön vermeyi hedefliyor. ‘Hexa-X’ projesinin, 2023 yılının Haziran ayına kadar devam edeceği dile getiriliyor.  

Diğer yandan; proje liderleri arasında, Ericsson ve Nokia da yer alıyor. Ericsson’un Türkiye’de bulunan araştırma laboratuvarının da ‘Hexa-X’ projesine dahil edildiği ifade ediliyor. Şirketin; konuya ilişkin çalışmalarına Türkiye’nin yanı sıra, İsveç ve Macaristan’da da devam edeceği belirtiliyor. 

Hexa-X’ projesi, 6 temel konuya odaklanacak 

Hexa-X Projesi

6G teknolojisine yönelik çalışmalar yürüten Ericsson, ‘Hexa-X’ projesi çalışmalarının 6 temel konuya odaklanacağına işaret ediyor. Söz konusu başlıklar arasında; bağlantı zekası, tüm ağların birleştiği ağ, sürdürülebilirlik, küresel hizmet kapsamı, olağanüstü deneyim ve güvenilirlik yer alıyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Dünyanın İlk 6G Test Uydusu ‘Tianyan 05’, Uzaya Fırlatıldı 

Japonya 6G için çalışmalara başladı

Çin hükümeti: 6G’nin araştırılması için uzman ekip kuruldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz