instagram-kaybolan-mesaj1
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

“Hikayeler” özelliğini kullanıcı beğenisine sunduktan sonra büyük bir başarı elde eden Instagram’ın, Snapchat’in başka bir özelliğini daha test ediyor olduğu ortaya çıktı. Aktarılan detaylara göre Instagram, Snapchat’in kaybolan mesaj özelliğini uygulamaya eklemeye hazırlanıyor. Sosyal medya devi, özelliği platforma eklerse kullanıcılar, karanlık modda açılan sohbet ekranından çıktıkları anda sohbetteki tüm mesajlar kaybolacak.

“Hikayeler” özelliğini kullanıcı beğenisine sunduktan sonra büyük bir başarı elde eden ve rakibinin popülaritesini büyük oranda azaltan Instagram’ınSnapchat’in başka bir özelliğini daha test ediyor olduğu ortaya çıktı. “TechCrunch”ın haberine göre InstagramSnapchat’in popüler sohbet penceresi terk edildiğinde kaybolan mesaj özelliğini uygulamaya eklemeye hazırlanıyor. Platformda, halihazırda kaybolabilen fotoğraf ve video mesajı özelliği bulunduğu biliniyordu. Bu özellik uygulamaya, sosyal medya devi tarafından 2018 yılının Şubat ayında eklenmişti. Söz konusu özellik; kullanıcıların “bir kez görüntüle”, kısıtlı bir süre içerisinde birkaç kez “tekrar oynatmasına izin ver” ve kalıcı olarak “sohbette bırak” seçeneklerinden birini tercih edebilmesini mümkün kılıyordu. 

instagram-kaybolan-mesaj

Tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong ise Instagram’ın Android uygulamasının kodlarında “Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum” deyimini hatırlatan maymun emojisiyle etiketlenen bir kodun gömülü olduğunu ortaya çıkardı. Wong’un bu çalışması sonrası, Instagram’ın Snapchat’in başka bir özelliğini daha test ediyor olduğu da kesinleşmiş oldu. Kodla ilgili aktarılan detaylara göre, kullanıcılar Instagram DM’deki sohbet ekranını yukarı kaydırarak gizli sohbet moduna giriş yapabiliyor. Daha sonrasında uygulama, kullanıcıları karanlık modlu boş bir sohbet penceresine taşıyor. Sohbetteki kişilerden biri bu pencereyi kapattığında, gönderilen tüm mesajlar anında kayboluyor. Özellik, Snapchat’in konuşmadaki tüm kişiler mesajları gördükten ve sohbeti terk ettikten sonra mesajların kaybolmasını mümkün kılan bir özelliğine benzer şekilde çalışıyor. 

Kaybolan mesaj özelliği, henüz kullanıcılara açık değil

Diğer yandan, kaybolan mesaj özelliğinin henüz standart Instagram hesapları tarafından kullanılamadığı aktarıldı. Bir Facebook yetkilisi de Instagram için bu özellik üzerinde çalışıyor oldukları iddialarını doğruladıYetkili, testlerin henüz hala ilk aşamalarında olduklarına işaret etti. Instagram ise daha sonra Twitter üzerinden konuyla ilgili bir paylaşım yaparak iddiaların doğru olduğunu aktardı. Söz konusu paylaşımda, özelliğin ne zaman uygulamaya ekleneceği ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşımında bulunulmadı. 

Sosyal medya devi, bugüne kadar platformuna eklediği Snapchat özellikleri üzerinden büyük başarı elde etti. Platforma eklenen “Hikayeler Özelliği”, günlük bazda 500 milyon kullanıcıya ulaştı. Özelliğin ana vatanı olan Snapchat’te ise bu sayı 218 milyondu.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Instagram, TikTok Video Tepkileri özelliğini kendisine alacak

Instagram fenomeninin doğum gününde ‘kuru buz’ 3 kişiyi öldürdü

Instagram, siber zorbalığın en çok yaşandığı platform!