Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaDijitalInstagram’da Anahtar Kelime Aratarak Tüm Gönderilere Ulaşılacak

Instagram’da Anahtar Kelime Aratarak Tüm Gönderilere Ulaşılacak

Instagram bünyesine yeni bir özellik ekleyecek. Test edilmeye başlanan yeni özellik sayesinde Instagram kullanıcıları anahtar kelime ile arama yaptıklarında, söz konusu kelimeyle ilgili etiket bulunmayan gönderilere de erişebilecek.

Facebook çatısı altında faaliyet gösteren fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, kullanıcı deneyimini artırmak için bünyesine yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere yönelik çalışmalarıyla anılan Instagram bu bağlamda yeni bir özelliği hizmete açacak. Instagram ’ın şu an için test aşamasında bulunan özelliği sayesinde kullanıcılar arama motoruna yazdıkları bir anahtar kelime ile, söz konusu kelimeyle alakalı tüm gönderilere ulaşabilecek. Hatta yeni özellikte, aranan anahtar kelime gönderide etiketlenmese dahi kullanıcılara gösterilecek. 

Instagram’ın halihazırda kullandığı arama motoru, normalde kullanıcıların sadece etiket ve profil arayabilmesine olanak tanıyor. Bu bağlamda kullanıcılar aramak istedikleri herhangi bir gönderiye ulaşmak için anahtar kelimenin etiket gönderisi sayfasına erişmesi gerekiyor. Instagram’ın kullanıcılara sunacağı yeni özellik sayesinde bu durum ortadan kalkacak. Kullanıcılar artık arama motoruna yazdığı anahtar kelime ile ilgili gönderileri direkt olarak karşılarında görecek. Popüler uygulamanın yeni özelliği, gönderilerin daha geniş kitlelere erişmesine olanak tanıyacak. Bunun yanı sıra kullanıcıların memnun olacağı bir diğer şey ise, daha fazla kişiye erişmek için artık gönderilerin altını etiketlerle doldurmak zorunda kalmamak olacak. 

Instagram’ın yeni özelliği bir dizi değişkenle çalışacak

Instagram’ın anahtar kelime ile tüm gönderilere erişme özelliğinin hangi filtre ve çalışmaya sahip olduğu bilinmiyor. Ancak, bir Instagram sözcüsü konuyla alakalı olarak açıklama yaptı. Instagram sözcüsü yeni özelliğin “içerik türü, açıklama, paylaşılma zamanı” gibi bir dizi değişkenleri elinde bulunduracağını ve kullanıcı ile ilişkili en doğru gönderileri bulmak için makine öğrenimi kullanıldığını” belirtiyor. 

Instagram’ın genelde en fazla konuşulan sorunlarından biri kullanıcılara, bulmak istedikleri gönderileri sunmak konusunda bazı sınırlamaları olduğuydu. Şirket bu yeni özellikle birlikte yaşanan bu soruna bir önlem alacak. Ancak elbette ki, arama yaparken Instagram Topluluk Kuralları’nda yer alan genel konular ve kelimeler sınırlandırılmaya devam edilecek. Mesela, Trump gibi sosyal medyada sıkça tartışılan anahtar kelimeler için arama yapılamayacak ancak profiller ve etiketlere erişim sağlanabilecek. 

Instagram’ın yeni özelliği şu an içi ABD, İngiltere, Kanada gibi anadili İngilizce olan 6 ülkede test edilmeye başlandı. Özelliğin ne zaman kullanıcılara sunulacağı hakkında ise verilen net bir bilgi henüz bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir:

Instagram ‘Guides’ Özelliği, Türkiye’de Kullanıma Sunuldu 

Harry Potter’ın Dünyaca Ünlü Oyuncusu Rupert Grint, En Hızlı 1 Milyon Takipçiye Ulaşan Instagram Kullanıcısı Oldu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR