Aylardır beklenen iOS 16’yla beraber iPhone’lara farklı özellikler eklendi. Kullanıcıların merakla beklediği bu özelliklerin bazıları sevildi bazılarıysa sevilmedi.

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni iPhone modelleriyle birlikte işletim sistemi iOS’un yeni versiyonu iOS 16’yı da tanıttı. Geçtiğimiz günlerde kullanıcıların beğenisine sunulan iOS 16 ile birlikte, sürümü destekleyen telefonlara birçok yeni özellik eklendi.

Kullanıcıların merakla beklediği iOS 16’nın yavaş yavaş iPhone’lara yüklenmesinden sonra, güncellemeyle birlikte telefonlara gelen bazı özellikler kullanıcılar tarafından çok beğenilirken, bazılarıysa negatif fikirler oluşmasına sebebiyet verdi. Peki iOS 16’nın sevilen ve sevilmeyen özellikleri hangileri?

İşte iOS 16 ile Birlikte Gelen Özellikler!

Kilit Ekran Artık Daha Renkli!

iOS 16’yla beraber estetik olarak göze çarpan ilk özelliklerden biri kilit ekranındaki özelleştirmeler oldu. Güncellemeler sonrası, kilit ekranları daha renkli bir hale geldi. Kullanıcıların istedikleri fontu ve rengi kullanması, araç takımlarını eklemesi ve derinlik efektli duvar kağıtlarıyla saat kadranını birleştirebilmeleri eski iOS sürümüne nazaran daha fazla çeşitlilik sunmaya başladı. Bu özellik iPhone kullanıcıları tarafından hemen benimsendi.

Çeviri Kısmına Türkçe Desteği Geldi

iOS 16’yla gelen özelliklerden biri de Türkçe Çeviri Desteği oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar çeviri uygulaması üzerinden çevirilerini ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan çevirebiliyor ve Safari üzerinden ziyaret ettikleri yabancı internet sayfalarını Türkçe’ ye çevirerek okuyabiliyor. Bu özellik genel olarak iOS 16 kullanıcılarını memnun ediyor.

Fotoğrafın İçinden Obje Kopyalanabiliyor

iOS 16, çok fazla görselden kopyalama yapan kullanıcılar için benzersiz bir özellik sunuyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar fotoğraf içerisindeki herhangi bir objeyi kopyalayabiliyor. Daha önce 3. parti uygulamalarla gerçekleştirilebilen bu işlem, şimdilerde iOS 16 yüklü iPhone’da kolayca gerçekleştirilebiliyor. Obje kopyalama özelliği iOS 16 kullanıcıları tarafından beğeniyle kullanılıyor.

Daha Kapsamlı Hava Durumu Uygulaması

iOS 16’dan sonra hava durumu uygulaması, kuollanıcılara daha detaylı bilgiler sunmaya başlıyor. Güncellemeyle beraber kullanıcılar artık hava durumu uygulamasında saatlik hava sıcajklığı ve ve birkaç havayla ilgili bilgi dışında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor. Bu özellik bilinçli hava durumu takipçilerinin ilgisini çekmiş gibi görünüyor.

Klavye Geri Bildirim Titreşimleri Eklendi!

Android’in en sevilen özellikleri arasında yer alan klavye geri bildirim titreşimi, iOS 16 ile birlikte iPhone’lara da eklendi. Kullanıcılar artık klavye ile bir şeyler yazarken titreşimlerle geri bildirimler alabiliyor. Güncellemelerden sonra iPhone kullanıcıları sonunda aradıkları özelliği bulmuş gibi görünüyor.

Galeri Uygulamasına Yinelenen Fotoğraflar Özelliği Geldi

Kullanıcılar bazen bir fotoğrafı tarayıcıdan ya da uygulamalar üzerinden indirirken birden fazla kez kaydedebiliyor veya uygulamaların otomatik yaptığı indirmeler buna sebep olabiliyor. iOS 16’yla birlikte galeri uygulamasına, kullanıcıları bu dertten kurtarabilecek ve telefonlarının hafızasının gereksiz yere dolmasına çözüm olabilecek yinelenen fotoğraflar özelliği eklendi. Kullanıcıların bu özellik hakkındaki yorumlarıysa bir hayli pozitifti.

Pil Yüzdesi Ekranda!

Çentikli ekran tasarımıyla birlikte ortadan kalkan pil yüzdesi görünürlüğü, iOS 16 ile birlikte geri geldi. Artık kullanıcıların pil yüzdesini görebilmek için bildirim çubuğunu yukardan aşağıya çekmesi gerekmiyor. Ancak %20’ye gelinceye kadar pil yüzdesinin simgesinin dolu gözükmesi pek mutlu etmemiş gibi görünüyor.

Mail Geri Alma

Bazı mail uygulamalarının e-postaları geri gönderdikten sonra geriye çekmeyi desteklemesi gibi artık iOS 16 ile beraber iPhone Mail uygulaması da destekliyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde artık yanlışlıkla gönderdikleri e-postaları belirli bir süre içinde geriye çekip taslaklara aktarabiliyor. Bu özelliğin gelişi iOS 16 kullanıcılarını sevindiriyor.

Bildirimler, Kilit Ekranın Görünmesi İçin Aşağıya Alındı!

Apple’ın aktardığı bilgiye göre bildirimlerin aşağıya alınmasının temel sebebi kullanıcıların kişiselleştirdikleri kilit ekranlarını daha net görmesi. iOS 16’da bildirimlerin aşağıya alınmasıyla birlikte kullanıcılar kilit ekranlarını daha net görebiliyor ve bildirimlere bakmak için parmaklarını yukarıya götürmek zorunda kalmıyor. Bir grup kullanıcı bu yeni tasarımı beğense de diğer bir grup beğenmemiş gibi görünüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz