Kripto para piyasalarındaki büyük çöküşün en önemli nedenlerinden biri olan Terra (LUNA) kurucusu Do Kwon ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Güney Kore, piyasaları alt üst eden isim hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

Terra adlı kripto para şirketi, geçtiğimiz dönemlerde LUNA adlı yerel coini piyasaya sürmüş ve bu coin adeta deprem etkisi yaratmıştı. Bir anda yükselen coinin, daha sonrasında 1,5 yılın en dip rakamlarına ulaşmasıyla birlikte bitcoin ve diğer altcoinler de bu düşüşten etkilenmiş ve kripto para borsası ciddi dalgalanmalar yaşamıştı.

Bir dönem kripto para borsasında yarattığı dalgalanmalarla gündeme gelen coin, şimdilerde Terra CEO’su Do Kwon hakkında verilen tutuklanma kararıyla yeniden gündeme geldi. İşte konunun detayları!

Şirketin CEO’su Hakkında Tutuklama Kararı Çıkarıldı!

Geçtiğimiz aylarda kripto para borsasını adeta sallayan Terra (LUNA)’nın CEO’su Do Kwon ile ilgili şaşırtan bir karara varıldı. Güney Kore’de mahkeme, aralarında Do Kwon’un da olduğu 6 kişi için tutuklama emri çıkarttı. Savcılıktan yapılan açıklamada, hakkında tutuklama kararı çıkartılan şahısların tümünün Singapur’da olduğu ifade edildi.

Birçok kripto para yatırımcısının ciddi boyutta zarara uğramasına neden olan Do Kwon, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı. Ancak Güney Koreli yetkililer, tutuklama kararının nedeninin ülkedeki sermaye piyasası yasasının ihlal edilmesi olduğunu ifade etti. Zaman zaman dikkat çeken çıkışlar yapan Do Kwon’un bu karar karşısında ne yapacağı merak ediliyordu, sonunda Do Kwon resmi twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

“Kaçmadım! Saklayacak Hiçbir Şeyimiz Yok”

Terra’nın (LUNA) kurucusu Do Kwon, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kaçak olmadığını ve iletişim kurmak isteyen herhangi bir devlet kurumuyla iş birliği içerisinde çalışmaya hazır olduklarını belirtti. Saklayacak hiçbir şeylerinin olmadığını da söyleyen Kwon, birden fazla yargı alanında savunma yaptıklarını ve birkaç ay içinde gerçeği ortaya çıkaracaklarını ifade etti.

Güney Kore’den gelen tutuklama emri kararı, bu kripto para biriminin fiyatına yüzde 30 civarında değer kaybı olarak yansıdı. Olaydan önce 4,30 doların üzerinde seyreden LUNA, Güney Kore’den gelen haberler sonrası 3 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bundan birkaç ay önce yaşanan olaylar nedeniyle isim değiştiren ve Terra Classic (LUNC) olarak isimlendirilen orijinal kripto para birimi de karardan üzerine düşeni aldı. Kararın servis edilmesinden önce 0,00033 dolar seviyesinden işlem gören LUNC, an itibarıyla 0,0054 seviyelerinden işlem görüyor.

İşler Hangi Noktada Ters Gitmeye Başladı?

Terra (LUNA), 2022’de yıldızı parlayan kripto para birimlerinden bir tanesiydi. Ekosistem için önemli işler yapan ekibin bir de fiyatı her zaman 1 dolara endeksli olan sabit coini bulunuyordu. UST olarak isimlendirilen bu sabit coin, algoritmik bir yapıya sahipti ve 1 dolar seviyesinde kalmak için LUNA alıp satıyordu. Ancak Mayıs 2022’de bu durum aniden değişti. Bir türlü olması gereken seviyede kalamayan UST, milyarlarca dolarlık LUNA sattı. 100 dolar seviyelerindeki LUNA, bu satışlar nedeniyle bir anda 0,0001 dolara kadar geriledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Do Kwon ise dalga geçer gibi “Bahse girdim, kaybettim!” dedi. Güney Kore’den gelen son haberler ise Do Kwon için sürecin yeni başladığını gözler önüne seriyor…

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz