iPhone ’ların Sağlık uygulaması ABD’de bir cinayetin aydınlanmasına olanak tanıdı. Alabamalı bir erkeğin karısını öldürdüğünü kanıtlayan iPhone’a yüklü olarak gelen Sağlık uygulamasının verileri polis tarafından incelendi ve adam 16 yıl hapis cezası aldı. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullandığımız akıllı cihazlar artık pek çok önemli alanda bizlere avantaj sağlıyor. Bu bağlamda kullandığımız akıllı saatler kandaki oksijen oranını ölçümleyebiliyor. Kandaki oksijen oranı COVID-19 tespitinde önemli bir avantaj sağlarken, İzmir depremindeki bir vatandaşın hayatı ise Apple Watch’un düşme algılama özelliği sayesinde kurtulmuştu. Şimdi ise, iPhone’ların Sağlık uygulaması kocası tarafından öldürülen bir kadının cinayetini aydınlattı

Kathleen West adlı bir kadın 2018 Ocak ayında yoldan geçen biri tarafından evinin önünde ölü bulundu. Şans eseri bulunan kadının ölümü için soruşturma başlatıldı. Bu bağlamda kolluk kuvvetleri kadının eşinin de soruşturmaya dahil edilmesi ve sorgulanması gerektiği kararına vardılar. Katil zanlısı olan 47 yaşındaki Jeff West ise verdiği ifadede eşinin muhtemelen dengesini kaybedip düştüğünü ve travma nedeniyle de hayatını kaybettiğini aktarmıştı. Kadının ölümünün gerçekleştiği gece yüksek oranda alkollü olduklarını aktaran West, kendisinin uyuyakaldığını ve eşinden haberinin olmadığını belirtmişti.

Soruşturmaya devam eden savcılar cinayetle ilgili farklı bilgilere ulaşınca işler değişmeye başladı. Eşi tarafından öldürülen kadının kendisine ait erotik ve iç çamaşırlı fotoğraflarını internet üzerinden sattığı görüldü. Bunun dışında ayrıca alkol sorunu olan kadın için eşinin sürekli şikayet ettiği ve bunu sıklıkla belirttiği aktarıldı. Söz konusu bilgiler ışığında genişleyen soruşturmanın kapsamında yetkililer kadının kendiliğinden düşüp ölmediği sonucuna vardı. 

iPhone Sağlık uygulaması verileri adamın uyumadığını ortaya çıkardı

Soruşturma kapsamında karısının öldüğü saat olan 22.30 sularında uyuduğunu aktaran adamın sözleri iPhone’un Sağlık uygulaması verileriyle yalanlandı. Sağlık uygulamasının saat 22.30’dan sonra 18 adım attığını göstermesi adamın belirtilen saatte uyumadığını ortaya çıkardı. Bu bilgilerin ardından cinayeti itiraf eden adam 16 yıl hapis cezası aldı.

İlginizi Çekebilir:

Apple, ‘iPhone 12 Mini’nin Üretimini Durdurmayı Planlıyor 

iPhone Kilidi Apple Watch ile Açılacak

iPhone 12 Detaylı İnceleme | Kamera ve Oyun Performansı Nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz