Bilim insanları, daha önce hiçbir cansız materyalde görülmemiş olan ‘bilgi depolama’ yeteneğini bir materyalde keşfetti. Gelecekte çok daha hızlı ve geniş kapasiteli depolama birimleri üretilebilir!

Veri depolama, günümüzün en önemli teknolojileri arasında yer alıyor ve bu teknoloji her gün biraz daha gelişmeye devam ediyor. Önceleri sadece birkaç kilobayt depolama yapabilmek için araba büyüklüğünde makinelere ihtiyaç duyulurken, şimdi küçücük cihazlara terabaytlar sığdırılabiliyor.

Ancak içerisinde bulunduğumuz çağ ne yazık ki depolama birimlerinin genişliği kadar depolanan verilerin ne kadar hızlı transfer edildiğini de önemli hale getiriyor. Bilgiyi depolamak kadar o bilgilere ulaşma hızının da önemsendiği bugünlerde, bilim insanları bu konuda devrim yaratabilecek çalışmalara imza atıyor.

O Materyal Bilgileri Tıpkı Beynimiz Gibi Depoluyor!

Araştırmacılar, canlı olmayan, beynin karmaşıklığının yanından bile geçmeyen bir yapıya sahip olan ‘vanadyum dioksit’ bileşeninin, önceki dış uyaranları tıpkı beynimiz gibi ‘hatırlayabildiğini’ keşfetti. Bu keşifle bir etkinliği veya bilgiyi depolayabilme yetisi, ilk defa bir materyal üzerinde görülmüş oldu.

Bu keşifle birlikte, inanılmaz büyüklükte depolama birimlerine sahip olma ve bu birimlerde depolanan bilgilere, görülmemiş bir hızla ulaşabilme ihtimalimiz doğdu. Bu ihtimalin gerçek olması halinde, hiçbir bilginin kaybolmayacağı kesinleşmiş oldu.

Mucize Materyal Vanadyum Dioksit (VO2)

Vanadyum dioksit (VO2), yarı iletken olarak kendinden sonraki materyalden daha iyi performans gösterme potansiyeli nedeniyle, elektronik cihazların temeli olarak silikona alternatif veya tamamlayıcı olarak yakın zamanda kullanılmaya başlanılan bir materyal. VO2‘nin en ilgi çekici özelliklerinden biri, 68 santigrat derecenin (154,4 derece Fahrenheit) altındayken bir yalıtkan gibi davranmasıdır. Ancak metal-yalıtkan geçişi olarak bilinen bir değişiklikle bu kritik sıcaklığın üzerine çıktığında iyi iletkenliğe sahip bir metale dönüşür.

Ekibin çalışması, VO2‘nin en son uygulanan akım hakkında en az üç saat boyunca bilgi sakladığını ortaya çıkardı. Hatta belki de VO2‘nin bu ‘bilgiyi’ saklama süresi daha da uzun olabilir ancak araştırmayı yapan bilim insanları, süreyi ölçmek için gerekli ekipmana sahip değil.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz