Pandemiye bağlı yapılan sosyal izolasyon ve karantina çalışmaları, online alışverişlerde de büyük bir artış görülmesine sebep oldu. Bu durum, kitap alışverişlerini de etkiledi. İnternetten yapılan kitap ve kırtasiye alışverişleri, 2019 yılına göre önemli oranda artış gösterdi. Biz de Tekno Safari editörleri olarak evinizden çıkmadan internetten kitap alışverişinizi yapabileceğiniz ‘Kitapyurdu’ uygulamasını sizler için inceledik. Peki ‘Kitapyurdu’ nasıl kullanılır ve ‘Kitapyurdu’ üzerinden nasıl alışveriş yapılır? Detaylar haberimizde…

Dünya geneline yayılan COVID-19 salgınına bağlı yapılan sosyal izolasyon ve karantina çalışmaları, online alışverişlerde de büyük bir artış görülmesine sebep oldu. Bu durum, kitap alışverişlerini de büyük ölçüde etkiledi. İnternetten yapılan kitap ve kırtasiye alışverişleri, 2020 yılında 2019 yılına göre önemli oranda artış gösterdi. Biz de Tekno Safari editörleri olarak evinizden çıkmadan internetten kitap alışverişinizi yapabileceğiniz ‘Kitapyurdu’ uygulamasını sizler için inceledik. Haberimizde ayrıca; ‘Kitapyurdu nasıl kullanılır?’, ‘Kitapyurdu uygulamasında nasıl alışveriş yapılır?’, ‘Kitapyurdu ödeme işlemleri nelerdir?’ ve ‘Kitapyurdu’nun avantajları neler?’ gibi soruların da yanıtını verdik.

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Uygulamayı cihazınızda açtığınızda, sağ üstte gördüğünüz ‘Hesabım’ seçeneğine geliyor ve üye oluyorsunuz. 

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Üyelik için ad, soyad, e-posta, şifre gibi bilgilerinizi giriyor ve ‘kaydet’ yazısına dokunuyorsunuz. Böylece Kitapyurdu üyelik işlemlerini gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Artık uygulamayı kullanmaya başlayabiliriz. 

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Uygulamada ana sayfaya geldiğinizde yeni çıkanlar, yazarlar, yayınevleri, kategoriler, puan kataloğu seçeneklerini göreceksiniz. Aynı zamanda üstte çok satanlar ve ilgi görenler kategorileri de yer alıyor. Özellikle aklınızda almak istediğiniz bir kitap yoksa bu kategoriler aracılığıyla kitap alışverişi yapabilirsiniz. Böylece yeni kitaplar keşfedebilirsiniz veya aklınızda olan bir yazar varsa ‘yazarlar’ kategorisi aracılığıyla bu yazarın kitaplarına kısa yoldan ulaşabilirsiniz. 

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Kitapyurdu yalnızca kitap alışverişi yapabileceğiniz bir uygulama değil. Örneğin; yukarıda bahsettiğimiz seçenekler arasından kategorilere geldiğinizde oyun, aksesuar, poster, film, müzik, teknoloji, oyuncak gibi çeşitli ürün alışverişi yapabilirsiniz.  

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Altta yer alan ‘kampanyalar’ seçeneğine geldiğinizde kitap dahil çeşitli ürünlerde ve yayınevlerinde olan indirimleri ve kampanyaları göreceksiniz.  

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Yine altta gördüğünüz ‘arama’ simgesine dokunduğunuzda arama alanına yazarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca üstte gördüğünüz barkod ve sesli arama özelliklerini kullanarak da istediğiniz bir kitabı veya ürünü arayabilirsiniz.  

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

Örneğin; sesli aramayı merak ettim ve Nazım Hikmet’in kitaplarını uygulamada bu özellikle aradım. Fotoğrafta gördüğünüz gibi sesli komutumu yazıya döktü ve Nazım Hikmet’in Kitapyurdu’nda buluna kitaplarını ekranımda listeledi.  

Kitapyurdu Uygulamasında Nasıl Alışveriş Yapılır?

‘Sepetim’ yazısına dokunduğunuzda ise alışverişlerinizde sepetinize yüklediğiniz ürünleri göreceksiniz. 

‘Kitapyurdu’ uygulamasında nasıl alışveriş yapılır? 

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

Peki ‘Kitapyurdu‘ uygulaması üzerinden nasıl alışveriş yapılır? Öncelikle uygulamada, almak istediğiniz kitaba dokunuyorsunuz ve ‘sepete ekle’ yazısına gelerek ürünü sepetinize ekliyorsunuz.  

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

Ardından sepetinize geliyor ve altta gördüğünüz ‘satın al’ yazısına dokunuyorsunuz. Kitabın yanında gördüğünüz üç nokta simgesine dokunarak bu kitabı alışveriş listenize de taşıyabilirsiniz. Bu şekilde alışveriş listenizde saklı kalır ve o an alamasanız bile daha sonra almak üzere liste oluşturabilirsiniz. Ayrıca sepetinizden kaldırabilir ve miktarı seç diyerek bu kitaptan kaç tane almak istediğinizi belirleyebilirsiniz. 

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

Daha sonra, siparişiniz eklediğiniz adresinize gelsin istiyorsanız altta gördüğünüz ‘devam et’ yazan kutucuğa dokunuyorsunuz. Eğer adresinizi güncellemek isterseniz de gördüğünüz ‘kalem’ simgesine dokunarak yenileyebilirsiniz.  

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

Kitapyurdu uygulamasından alışveriş yaptığınızda kargo ve kapıda nakit ödeme olmak üzere iki türlü sipariş seçeneği karşınıza çıkacaktır. Siparişiniz kargoyla gelsin isterseniz 4 kargodan birini seçiyorsunuz ve kargonun ödeme ücreti de alıcıya ait oluyor. Kargo ücretleri de fotoğrafta gördüğünüz gibi yazıyor. Bunun dışında yine kargoyu tercih edebilirsiniz fakat seçenekler arasında yer alan şubelerden seçim yaparak bizzat şubeye gidip siz alabilirsiniz. Ayrıca kapıda nakit ödeme seçeneğini de tercih edebilirsiniz. Kargolardan birini seçiyorum ve yine ‘devam et’ yazısına dokunuyorum.  

Kitapyurdu Ödeme İşlemleri 

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

‘Kitapyurdu’ uygulamasında ödeme işlemleri ise kredi kartı, havale, BKM Express olmak üzere üç yöntemde yapılıyor. Kredi kartını seçerseniz elbette kart bilgilerinizi girmeniz ve ödemeyi gerçekleştirmeniz gerekiyor.  

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

Havale yöntemiyle ödeme yapmak isterseniz nereden havale yapacağınızı altta gördüğünüz yazıya dokunarak öğreniyor ve satış sözleşmesini ardından sepetinizi onaylıyorsunuz. BKM Express’i tercih ederseniz de yine satış sözleşmesini onaylıyor ve siparişinizi onaylıyorsunuz. .  

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

‘Kitapyurdu’ uygulamasında ana sayfada sağ üstte ‘profil’ simgesini göreceksiniz. Buraya dokunarak hesabınıza geliyorsunuz.  

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

Hesabınızda siparişlerim, favorilerim, alışveriş listem, adreslerim, şifre değişikliği, hediye kartı aktivasyonu, platin üyelik seçenekleri yer alıyor. Adınızın altında bulunan ‘üyelik bilgilerim’ yazısına dokunarak bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bunun dışında adreslerinizi güncelleyebilir, şifre değişikliği yapabilir, alışveriş listenizi görebilirsiniz. 

Kitapyurdu Nasıl Kullanılır?

‘Kitapyurdu’ uygulamasının bir de puan özelliği mevcut. Hesabınızda seçenekler arasında bahsettiğimiz platin üyelik de bununla ilgilidir. 2 bin 500 puan biriktirdiğiniz anda platin üyelik kazanıyorsunuz. Bu puanları ise alışveriş yaparak, yorum yaparak ve ürünleri yıldızlayarak hesabınıza ekliyorsunuz. Böylece, sesli kitaplara sınırsız erişim sağlıyor, ekstra indirimler kazanıyor, daha çok taksit ve kargo avantajlarından da yararlanabiliyorsunuz. 

Sonuç olarak; ‘Kitapyurdu’, oldukça kullanımı kolay bir uygulama olma niteliği taşıyor. Uygulamada, hem alışveriş hem de ürün inceleme süreci oldukça basit bir biçimde ilerliyor. Halihazırda bir internet sitesi de bulunan platformun mobil uygulama olarak da kullanılması, bulunulan her yerden alışveriş yapma veya kitap ve ürün inceleme imkanına olanak tanıyor. Uygulamanın diğer avantajları arasında, platin üyelik özelliği de yer alıyor. Normal koşullarda, diğer uygulamalarda bu tip özellikler için ücret ödenmesi gerekiyor. Fakat ‘Kitapyurdu’; bunun yerine yorum yazma, alışveriş yapma ve ürünleri yıldızlama gibi yöntemlerle kullanıcının alışveriş dışında da uygulamayla etkileşim içerisinde olmasını sağlıyor.  

‘Kitapyurdu’ uygulamasını Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Redmi Note 9T, Global Anlamda 5G İle Gelen İlk Redmi Modeli Olacak

Bitcoin’in Piyasa Değeri Tesla’yı Geride Bıraktı

Acer Dünyanın İlk TÜV Rheinland Eyesafe Sertifikalı Oyuncu Monitörlerini Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz