Çin’de kıyafetlerle elektronik cihazları şarj etme teknolojisi için yeni bir adım atıldı. Çinli bilim insanları, yüksek performanslı dokuma lityum-iyon fiber pillerin ölçeklenebilir üretimini gerçekleştirdi. Bu teknolojik geliştirmeyle kıyafetlerle elektronik cihazları kablosuz olarak şarj etmeye bir adım daha yaklaşıldı. 

Çinli bilim insanları elektronik cihazları kıyafetler aracılığıyla kablosuz olarak şarj etmek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Yüksek performanslı dokuma lityum-iyon fiber pillerin ölçeklenebilir üretimini gerçekleştiren bilim insanları bu gelişme ile kıyafetlerle elektronik cihazları kablosuz olarak şarj etmeye bir adım daha yaklaştı. 

Fudan Üniversitesi’nden araştırmacıların bu tür fiberlerin iç direncinin uzunluklarına göre nasıl değiştiği gösteren ve güvenli lityum-iyon fiber piller geliştirilmesine yönelik teorik destek öneren ilgili çalışması, kısa süre önce Nature dergisinde yayınladı.

Araştırma ekibinin geliştirdiği bir metre uzunluğundaki fiberin; akıllı telefonlar, akıllı bileklikler ve kalp atış hızı monitörleri gibi giyilebilir elektronik aletlere uzun süre kesintisiz güç sağladığı kanıtlandı. Makaleye göre, alıkoyma kapasitesi 500 şarj-deşarj döngüsünden sonra yaklaşık yüzde 90,5 oranında kalan fiber, 100 bin döngü boyunca büküldükten sonra kapasitesinin yüzde 80’inden fazlasını koruyabiliyor. Araştırmacılar, bu tür pillerin uzunluğu daha önce santimetre ölçeğinde olduğundan fiberleri dokumak imkansız olduğunu belirtiyor.

Bilim insanları, yeni keşifle birlikte yüksek performanslı dokuma lityum-iyon fiber pilleri yapmayı başardı. Ekibin yaptığı açıklamada, tekstillerin kablosuz şarj cihazları ile entegre edildikten sonra akıllı telefonlar için esnek ve istikrarlı güç kaynağı çözümleri haline gelebileceğini belirtildi.

İlginizi Çekebilir:

Bilim İnsanları, 30 Yıl Önce Ölen Bir Hayvanın Genetik Materyalinden Klon Üretmeyi Başardı 

Çin’in 500 Metrelik ‘FAST’ Teleskobu, Nisan’da Dünya Genelindeki Bilim İnsanlarının Araştırmalarına Açılıyor! 

Bilim İnsanları, Gerçek Bir İnsan Gibi Satranç Oynayabilen Bir Yapay Zeka Geliştirdi 

Bluetooth hoparlör Sony SRS XB13 inceleme : fiyatı ve özellikleri nasıl?:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz